Filipínští policisté uškrtili jihokorejského podnikatele. Vražda zastavila válku proti drogám

Filipínská policie pozastavila svou brutální protidrogovou kampaň, která si podle serveru BBC News od léta vyžádala na 7000 obětí mezi předpokládanými drogovými překupníky a narkomany. Filipínský policejní šéf rovněž nařídil rozpuštění policejních protidrogových jednotek. Stalo se tak poté, co skupina policistů zneužila kampaně k únosu a zabití jihokorejského podnikatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf filipínské policie Ronald dela Rosa. | Zdroj: Reuters

Prezident Rodrigo Duterte, který razie nařídil, nicméně prohlásil, že tažení proti narkotikům bude pokračovat až do posledního dne jeho šestiletého funkčního období.

Pročistit řady

'Vyprázdnil do něj dva zásobníky.' Svědectví zabijáka vrhlo další stín na prezidenta Filipín

Číst článek

Šéf filipínské policie Ronald dela Rosa v pondělí oznámil, že pozastavuje protidrogové operace, dokud se nepodaří policejní řady zbavit "ničemů". "Nejprve musíme pročistit naše řady... Pak možná můžeme obnovit naši válku proti drogám," prohlásil dela Rosa. "Pokud budou všichni spolupracovat, mohlo by se nám to podařit za měsíc," dodal.

Jihokorejský byznysmen Či Ik-ču byl loni v říjnu unesen ze svého domu nedaleko Manily pod záminkou protidrogového zátahu. Únosci ho uškrtili, ale i poté předstírali, že je naživu, aby se pokusili získat výkupné od jeho rodiny. Jeho tělo bylo nalezeno v ústředí filipínské národní policie, jejíž příslušníci z protidrogového týmu jsou ze zločinu podezřelí.

Razie a mimosoudní zabíjení

Boj proti drogám a zločinnosti byly klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně. Po loňském nástupu k moci začala policie provádět rozsáhlé razie přímo v domech podezřelých obchodníků s drogami. Kampaň vyvolala kritiky Západu i mezinárodních humanitárních organizací, které upozorňovaly na mimosoudní zabíjení, jehož obětí se stávali převážně drobní překupníci. Policie to popírá s tím, že jednala v sebeobraně.

Duterte původně prohlašoval, že se mu podaří zbavit zemi problémů s drogami během šesti měsíců. V neděli ale uvedl, že problém podcenil a že v protidrogové kampani hodlá pokračovat až do skončení svého volebního období v roce 2022.

Noví filipínští policisté skládají přísahu. | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme