Filipíny: bomby zabíjely v nákupním centru

Dva výbuchy otřásly dnes jihofilipínským městem Zamboanga. Podle upřesněných informací zahynulo nejméně šest lidí a na 140 jich bylo zraněno. Útočník nastražil bomby v nákupním centru. Z atentátu je podezřelá extremistická skupina Abu Sayyafa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch | Foto: HZS Praha

První atentát se odehrál v nákupním středisku krátce před obědem místního času a několik minut po něm následoval další v nedalekém obchodě. Policisté poté ještě zneškodnili dalších pět nastražených bomb. Podle vyšetřovatelů se jednalo o časované nálože.

V nákupním středisku je velké množství různých občerstvení a navštěvují je hlavně mladí lidé. Policisté nyní vyšetřují, jak se nálož dostala dovnitř. U vchodu se totiž každý návštěvník musí podrobit prohlídce.

Filipínská prezidentka čin odsoudila a označila ho za teroristický útok. K odpovědnosti za atentát se zatím nikdo nepřihlásil, představitelé ozbrojených sil z něj viní militantní muslimskou skupinu Abu Sayyafa, která je podezíraná ze spolupráce se sítí Al-Káida. Skupina stojí za většinou říjnových výbuchů, při nichž byl zabit i jeden příslušník amerických zelených baretů, kteří jsou v Zamboanze roumístěny.

O uplynulém víkendu při vrcholících křesťanských oslavách, kterých se účastnili tisíce lidí, se navíc policistům podařilo zneškodnit bombu sedm minut před explozí. Podle pozorovatelů by případné následky byly mnohem horší než na indonéském Bali.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme