Filipíny čekají napínavé prezidentské volby. Favoritem je 'asijský Donald Trump'

Filipíny v pondělí čekají zřejmě nejdramatičtější volby za posledních 30 let. Reálnou šanci na vítězství mají hned čtyři z pěti kandidátů na prezidenta. Poslední předvolební průzkumy nicméně v roli favorita shodně potvrdily Rodriga Duterteho, dlouholetého starostu jihofilipínského města Davao, jenž si svou ostrou rétorikou i kritikou politického establishmentu vysloužil přirovnání k Donaldu Trumpovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipíny čekají mimořádné volby

Filipíny čekají mimořádné volby | Zdroj: Reuters

Na tržišti v Quezon City, nejlidnatější části Manily, panuje čilý ruch. Prodavači hlasitě nabízejí své zboží, ve vzduchu je cítit vůně připravovaných obědů, čerstvé zeleniny, ryb a zplodin motocyklů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filipíny čekají mimořádně napínavé prezidentské volby. V Manile natáčel zvláštní zpravodaj Pavel Vondra

Tricykly, tedy motorky s postranním přívěsem pro pasažéry, teď před volbami fungují i jako pojízdné plakátovací plochy s portréty kandidátů.

„Vybral jsem si ty nejlepší kandidáty ze všech. Je to moje osobní volba,“ říká majitel jedné z polepených sajdkár, Artur Tandigo, k plakátu vyzývajícím k volbě Rodriga Duterteho za prezidenta a Ferdinanda Marcose mladšího, řečeného Bongbonga, za viceprezidenta.

Za agitaci prý žádnou odměnu nemá, vyjadřuje prostě jen své přesvědčení. Je dost starý na to, aby pamatoval autokratickou vládu Marcosova otce, jehož režim padl před rovnými třiceti lety.

Většina mladé filipínské populace s ní ale přímou zkušenost nemá, a tak jí zjevně nevadí, že se Marcosova rodina za masivní porušování lidských práv i zruinování filipínské ekonomiky nikdy neomluvila.

'S desaterem bych ničeho nedosáhl'

Ještě větší rozruch než Bongbong Marcos ale v předvolební kampani vyvolal žhavý favorit prezidentských voleb Rodrigo Duterte.

71letý politik slibuje, že pokud bude zvolen, do půl roku v zemi drasticky sníží kriminalitu, jako se mu to povedlo v Davau, čtvrtém nejlidnatějším městě Filipín, kde už téměř čtvrt století dělá starostu.

Lidskoprávní organizace Duterteho ovšem obviňují z používání prostředků daleko za hranicí zákona. Než by prý čekal na nejistý výsledek justičního řízení, nechává známé drogové dealery a další zločince raději likvidovat mimosoudní cestou.

On sám se nechal slyšet, že kdyby se řídil desaterem nebo poslouchal kněze, ničeho by jako starosta nedosáhl.

Jeho protikandidáti ho za jeho nevybíravé výroky kritizují a varují voliče, ať nevěří jednoduchým receptům na složité problémy. Podle průzkumů je ale každý třetí Filipínec připraven odevzdat Dutertemu svůj hlas, což by mu v jednokolové volbě stačilo na pohodlné vítězství.

Do čela voličských preferencí se Duterte poprvé dostal počátkem dubna, kdy tam vystřídal senátorku Grace Poe.

Ta je ve svých 47 letech mezi kandidáty nejen nejmladší, ale také nejméně zkušená. V politice se aktivně pohybuje teprve tři roky. Její vystupování je doslova pravým opakem Duterteho. V kampani často mluvila o lásce, porozumění, nutnosti pomáhat těm, kdo to nejvíc potřebují. Voličům slibuje „gobiyerno may puso,“ tedy „vládnutí srdcem.“

V posledních předvolebních průzkumech ji ale na druhém místě vystřídal Manuel Roxas, vnuk prvního prezidenta nezávislých Filipín. Ten má podporu současné administrativy a slibuje udržet nastavený vládní kurz.

A zcela bez šancí není ani současný viceprezident Jejomar Binay, který byl dlouho považován za favorita voleb, než se na jeho popularitě podepsaly korupční skandály. Experti ale upozorňují, že jeho voličská základna je stabilní, a může proto překvapit podobně jako minule ve volbách viceprezidenta.

Žhavý favorit prezidentských voleb na Filipínách Rodrigo Duterte | Foto: Reuters

Pavel Vondra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme