Filipíny protestují kvůli potopené lodi v Jihočínském moři

Ministr obrany Filipín protestuje kvůli incidentu ve sporném Jihočínském moři, při němž údajně čínské plavidlo potopilo filipínskou rybářskou loď a 22 členů posádky zanechalo na širém moři. Informovala agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rybářská loď

Podle ministra byla filipínská rybářská loď v době srážky zakotvená na mělčině. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ministr obrany Delfin Lorenzana ostře odsoudil potopení filipínské lodi v oblasti mělčiny Reed Bank v Jihočínském moři, které v neděli v noci způsobila kolize s pravděpodobně čínskou rybářskou lodí. Poděkoval také vietnamským rybářům, kteří filipínskou posádku objevili a převezli ji do bezpečí.

Šéf Pentagonu vyzval Čínu, aby nenarušovala suverenitu sousedů. USA chce vojenskou nadvládu v regionu

Číst článek

Čína a Filipíny vedou vleklý spor o strategickou oblast v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž jsou předpokládána rozsáhlá naleziště nerostných surovin. Čína v posledních letech do oblasti Reed Bank blokuje filipínským vojenským i rybářským plavidlům přístup. Konfliktní území zahrnuje též nedaleký řetězec útesů a skalnatých ostrůvků, který je v Číně nazýván Chuang-jen a na Filipínách Scarborough Shoal (Mělčina Scarborough). Neobydlené ostrůvky obsadila Čína po krátkém konfliktu s filipínskými loděmi v roce 2012.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u útesů v tomto moři buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře si kladou nárok Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan, Vietnam a Japonsko.

Lorenzana vyzval k důkladnému vyšetření incidentu a řekl, že filipínská posádka označila plavidlo, které jejich loď potopilo, za čínskou rybářskou loď. Agentuře AP sdělil, že „je na místě ostře formulovaný diplomatický protest“. Podle něj byla filipínská rybářská loď v době srážky zakotvená na mělčině, což by naznačovalo, že do ní čínské plavidlo narazilo úmyslně.

Čínští představitelé incident dosud nekomentovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme