Filipíny obvinily Čínu z použití laseru proti jejich lodi. Podle Manily jde o porušení suverenity

Filipíny obvinily Čínu z nebezpečných manévrů a z použití vojenského laseru proti jejich plavidlu. To mířilo se zásobami na mělčinu v Jihočínském moři, kterou si nárokuje Čína a kde již roky kotví filipínská loď. Země si její přítomností oblast nárokuje.

Manila Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2020-05-22t000000z_1_230213-224340_kth.JPG

Filipíny obvinily Čínu z nebezpečných manévrů a z použití vojenského laseru proti jejich plavidlu (ilustrační foto) | Zdroj: Abaca Press / Reuters

Podle pondělního prohlášení filipínské pobřežní stráže se incident stal 6. února, uvedl server britské BBC. Manila incident považuje za porušení filipínské suverenity ve vodách, které země označuje jako Západofilipínské moře.

Třetí případ za dva týdny. Po USA i Kanaďané sestřelili neurčený objekt, útok nařídil premiér Trudeau

Číst článek

„Nejen že čínské plavidlo dvakrát použilo laser, ale provedlo také nebezpečné manévry ve vzdálenosti necelých 140 metrů od pravoboku filipínské lodi,“ řekl filipínský činitel. Světlo čínského vojenského laseru dočasně oslepilo posádku lodi filipínské pobřežní stráže, která byla nucena se stáhnout.

Mluvčí filipínské prezidentské kanceláře situaci odmítl komentovat, stejně tak se k incidentu nevyjádřil ani Peking.

Filipínské plavidlo mířilo se zásobami k osamocené lodi, která už roky kotví na Druhé Thomasově mělčině a Filipíny si jí oblast nárokují. Čínské nároky na mělčinu zamítl v roce 2016 Stálý arbitrážní soud se sídlem v Haagu, nezakládají se podle něj na historickém základě.

Mladí Číňané zůstávají bezdětní a počet obyvatel klesá. Země trpí následky politiky jednoho dítěte

Číst článek

Rozhodnutí ale není vymahatelné a Čína i nadále pokračuje s výstavbou ve vodách Jihočínského moře, které si také částečně nárokuje Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Austrálie loni obvinila Čínu z použití vojenského laseru proti jednomu z jejích vojenských letadel, které se pohybovalo u severu kontinentu. Šest měsíců poté použilo čínské plavidlo modrá světla a blinkry na vlečný člun filipínské pobřežní stráže.

Předchozí filipínský prezident Rodrigo Duterte vyjadřoval náklonnost k Číně a byl známý protiamerickou rétorikou. Vztahy mezi USA a Filipínami se zlepšily, když se moci ujal syn bývalého filipínského diktátora Ferdinand Marcos mladší. Filipíny na začátku tohoto měsíce oznámily, že umožní Spojeným státům využívat další čtyři vojenské základny v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme