Filipíny mají nového prezidenta. Dříve nechal podle ochránců lidských práv zřídit eskadry smrti

Nově zvolený filipínský prezident Rodrigo Duterte se ujal úřadu. Volby vyhrál letos v květnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadu filipínského prezidenta se ujal Rodrigo Duterte.

Úřadu filipínského prezidenta se ujal Rodrigo Duterte. | Foto: ZUMA | Zdroj: ČTK

Zasadit se hodlá také o rozsáhlé změny politického systému, a to přesto, že si podle svých slov uvědomuje limity své moci.

Ve své kampani Duterte hájil opětovné zavedení trestu smrti, který byl na Filipínách zrušený už před deseti lety. Vysoký komisař OSN pro lidská práva ho nedávno vyzval, aby od záměru obnovit hrdelní trest ustoupil.

Slib složil Duterte v Manile na malém ceremoniálu, o kterém směla informovat jen státní média. Průběh inaugurace byl ale přenášen on-line.

Duterte slibuje boj s únosci na Filipínách. Výkupné ale vynáší zisky všem, financuje prý i kampaně

Číst článek

Nový prezident, jehož mandát bude trvat šest let, v projevu také slíbil, že se pokusí napravit zhoršující se důvěru lidí v politické lídry, justici a veřejné služby.

Duterte byl po dobu 22 starostou jihofilipínského města Davao. Podle ochránců práv tam zřídil eskadry smrti, které zabily nejméně 1400 lidí.

Většina z nich prý byli drogoví dealeři, narkomani, drobní zloději, ale i děti z ulice. Duterte nicméně popírá, že by se na tomto zabíjení nějak podílel.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme