Filipíny očekávají další tajfun, Nalgae má udeřit v noci

Během několika dní ohrožuje Filipíny druhý silný tajfun, ve 12 severních provinciích stoupl stupeň jeho nebezpečí. Země zatím přemísťuje do bezpečí 120 tisíc lidí poté, co předchozí živel Nesat vyvolal povodně na ostrově Luzon. Tajfun Nalgae má přitom opět nejvíce zasáhnout sever ostrova.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci pomáhají lidem v povodňovém proudu v ulicích filipínského města Calumpit po úderu tajfunu Nesat

Dobrovolníci pomáhají lidem v povodňovém proudu v ulicích filipínského města Calumpit po úderu tajfunu Nesat | Zdroj: ČTK

„Momentálně se tajfun nachází zhruba 640 kilometrů východně od Filipín. Během dnešního večera, respektive přes noc by měl dosáhnout kategorie číslo 3 a měl by zasáhnout východní pobřeží Filipín mezi devátou a dvanáctou hodinou. Trajektorie bude plus minus stejná, jako měl tajfun minulý týden,“ informuje z místa konzulární referent z českého velvyslanectví v Manile David Kazda.

V tuto chvíli je hlášen druhý varovný stupeň pro severní oblasti Luzonu, první varovný stupeň pro střední část Luzonu, především pro oblasti Mountain Province, Benquet nebo La Union.

Přehrát

00:00 / 00:00

filipíny.mp3

Obyvatelé asijských Filipín se ještě nestačili vzpamatovat z úderu cyklónu Nesat, který si vyžádal několik desítek obětí a poničil hlavně střed a sever nejlidnatějšího filipínského ostrova Luzonu.

„Poslední tajfun před třemi dny způsobil těžké škody,“ říká Josef Rychtár, český velvyslanec ve filipínské metropoli Manile. Ta sice podle něj nebyla přímo na trajektorii centra tajfunu, ale i tam živel způsobil značné škody.

„Tady byly ulice pod vodou, vyvrácené stromy a všude se uklízí, všude se dávají ulice do pořádku. Byla protržena i příbřežní hráz, takže teď, když se čeká další tajfun, tak se snaží rychle během tří dnů od nového tajfunu tu hráz zpevnit pytli z pískem, aby se ubránili dalšímu velkému příboji,“ popisuje velvyslanec s tím, že úřady i obyvatelé se snaží situaci co nejlépe zvládnout.

Filipínci se podle Rychtára staví k běsnění živlů odevzdaně, tajfuny koneckonců přicházejí pravidelně každý rok, někdy jsou silnější, někdy jsou slabší. „Přírodní katastrofy jsou na Filipínách časté. Neřekl bych, že propadají panice, ale snaží se si navzájem pomoci,“ míní Josef Rychtár.

Lucie Maňourová, Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme