Na Filipínách chytili vůdce ozbrojeného komunistického odboje, Manilou prchal marně

Filipínské bezpečností složky zatkly vůdce ozbrojeného křídla tamního komunistického hnutí. Stalo se tak po přímém nařízení prezidenta Rodriga Duterteho, aby se zaměřily hlavně na vůdce odboje poté, co selhaly mírové rozhovory.

Tento článek je více než rok starý.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v ulicích filipínských měst,

Duterte v listopadu minulého roku ukončil přerušované mírové rozhovory s povstaleckými vůdci a prohlásil je za „teroristy“ (ilustrační snímek). | Zdroj: Reuters

Agentuře Reuters to ve čtvrtek potvrdila policie i aktivisté za lidská práva. Policejní zpráva, kterou má agentura k dispozici, říká, že Rafael Baylosis a jeho společník se pokusili před policejními a vojenskými agenty uprchnout. Nakonec byli ale ve středu odpoledne zadrženi v centru hlavního města Manily. 

Nová lidová armáda

Zadržení 69letého Baylosise a Roqua Guillerma bylo výsledkem dlouhého vyšetřování a operace zpravodajských složek. Jak ale dodává mluvčí policie John Bulalaco, k zatčení pomohla i informace od obyvatel Quezon City severovýchodě od Manily. „Domníváme se, že Baylosis je jedním ze zástupců velení Nové lidové armády,“ řekl Bulalaco.

'Pokud znásilníte tři ženy, beru to na sebe,' řekl Duterte vojákům. Na Filipínách zuří boje s islamisty

Číst článek

Jde o odbojovou složku, která má asi tři tisíce členů a snaží se vést válku ve venkovských oblastech země už téměř 50 let. Konflikt, ve kterém zemřelo už více než 40 tisíc lidí, znemožnil ekonomický růst v oblastech Filipín, které jsou sice chudé, ale mají bohaté zdroje surovin, protože se v nich nacházejí doly a plantáže. 

Baylosis je prvním z vysoce postavených rebelů, který byl zatčen od konce mírového procesu s komunistickým odbojem z minulého roku. Levicoví aktivisté i bojovníci za lidská práva ve čtvrtek protestovali proti jeho zatčení před hlavním sídlem národní policie. Tvrdí, že Baylosis má být propuštěn, protože mu stát poskytl naprostou imunitu.

„Tohle vyostřené obviňování musí přestat,“ říká Renato Reyesjeden z vůdců aktivistické skupiny Bayan. „Spíše než na zatýkání mírových vyjednavačů by se Duterte měl zaměřit na vyjednávání o důležitých otázkách,“ cituje jeho slova agentura Reuters.

Záruky už neplatí

Politické zastoupení rebelů, Národní demokratická fronta, označila zatčení za „nelegální“ a za „hrubé porušení“ bezpečnostních záruk, protože Baylosis byl vyslancem na mírových jednáních.

Mluvčí prezidenta Harry Roque ale prohlásil, že záruky bezpečnosti a imunity přestaly platit poté, co Duterte shodil mírová vyjednávání ze stolu. Vyzval aktivisty za lidská práva, aby zatčení napadli u soudu, pokud s ním nesouhlasí. „Představitelé země se jen snaží dělat svou práci. Na Baylosise byl vydán zatykač, takže pokud by bezpečnostní složky nejednaly, mohly by se samy dostat do potíží,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Baylosis byl mezi osmnácti propuštěnými vůdci opozice v srpnu 2016 a měl dovoleno odcestovat do Nizozemí, aby se zúčastnil mírových vyjednávání. Teď ale čelí obvinění z vraždy poté, co armáda objevila masový hrob 15 podezřívaných vládních špionů z roku 2006, kteří byli zabiti v centrální části Filipín.

Duterte v listopadu minulého roku ukončil přerušované mírové rozhovory s povstaleckými vůdci a prohlásil je za „teroristy“. V průběhu vyjednávání totiž dál pokračovaly nepřátelské ozbrojené akce. Prezident proto nařídil bezpečnostním složkám, aby se zaměřily na zatčení partyzánských vůdců, zakončuje server Reuters. 

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme