Filipíny uzavřou pro turisty ostrov Boracay. 'Mění se v odpadní jímku,' prohlásil prezident

Filipínský ostrov Boracay, oblíbený cíl turistů, bude od 26. dubna na půl roku návštěvníkům uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Za bílými plážemi tohoto ostrova vyrazily loni dva miliony turistů. Filipíny patří mezi země nejvíce ohrožené klimatickými změnami.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na pláži na ostrově Boracay | Foto: Joey Razon/Philippine News Agency | Zdroj: Public domain, Český rozhlas

Filipínský prezident Rodrigo Duterte při své návštěvě ostrova v únoru konstatoval, že Boracay se mění v „odpadní jímku“.

Většina mořských ryb v sobě má plasty, může to ohrozit zdraví lidí

Číst článek

Splašky tečou přímo do moře

Prezident také varoval, že budovy stavěné příliš blízko pobřeží mohou způsobit ekologickou katastrofu.

Podle filipínského ministerstva životního prostředí nejsou ke kanalizaci připojeny téměř dvě stovky místních firem a kolem 4000 domácností, které odpad vyvádějí přímo do moře.

Rozhodnutí vyvolalo obavy u tisíců lidí, jimž na ostrově skýtá obživu turistický ruch.

Na turistice závisí na 500 místních firem, které přinášejí roční příjem 1,07 miliardy dolarů (22,09 miliardy Kč), napsal zpravodajský server BBC. Filipínská vláda uvedla, že jim poskytne finanční pomoc.

Pláž na ostrově Boracay | Foto: tttboram | Zdroj: Pixabay

Letecké společnosti sníží počet letů

Letecké společnosti ve čtvrtek oznámily, že kvůli uzavření ostrova sníží počet letů na Boracay. Jonas Leones z ministerstva životního prostředí agentuře AFP minulý měsíc řekl, že ostrov by mohl vypadnout i z tras trajektů.

Některé odborníky nicméně uzavření ostrova o rozloze deset kilometrů čtverečních, který leží 300 kilometrů jižně od metropole Manily, překvapuje. Vláda zde totiž povolila macajskému gigantu Galaxy Entertainment stavbu kasina a hotelového komplexu za 500 milionů dolarů (přes 10,3 miliardy Kč), která má začít příští rok.

Uzavřená pláž Pchi Pchi

K podobnému kroku přistoupilo i Thajsko, jež na čtyři měsíce v roce turistům uzavře pověstnou zátoku na ostrově Pchi Pchi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž.

„Ostrovy jsou křehké ekosystémy, které zkrátka nemohou zvládnout nápor tolika lidí, znečištění z lodí a plážových hotelů,“ řekl agentuře Reuters thajský odborník na mořskou biologii Tchon Tchamrongnavasavat.

„Korálové útesy ničí oteplování moře a přelidnění. V některých případech je jedinou cestou k jejich uzdravení úplné uzavření daného místa,“ dodal. Oteplení moří a neřízená turistika způsobily podle něj poničení více než tří čtvrtin thajských korálových útesů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme