Filipíny podlehly nátlaku teroristů a stahují vojáky z Iráku

Filipíny dnes začaly stahovat své vojáky z Iráku. Podřizují se tak požadavkům islámských radikálů, kteří zajali řidiče kamionu Angela dela Cruz, otce osmi dětí, a vyhrožovali, že mu useknou hlavu. Američtí činitelé už vyjádřili nad úvahami asijské země, že vyhoví požadavkům únosců, nelibost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesený Filipínec | Zdroj: ČTK

Z 51členného kontingentu už Irák opustilo osm vojáků. "Jsme zklamáni, že Filipíny ustupují právě v době, kdy Irák bojuje o stabilitu a mír. Chtějí odvolat 50 svých vojáků tak brzy, jak jen to bude možné. Čekáme jen na objasnění toho, jak bude stahování probíhat," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Oznámení znamená dramatický obrat v postoji jednoho z nejdůležitějších spojenců Spojených států v boji proti světovému terorismu. Filipíny dříve prohlásily, že neustoupí nátlaku radikálů na předčasné stažení vojáků, jejichž mandát v Iráku končí 20. srpna. Filipínci mají odejít do 20. července.

Podle Spojených států je správné, že rozhodnutí padlo v Manile, na druhou stranu s akcí hrubě nesouhlasí. Je to další rána pro mezinárodní síly pod velením USA po dřívějším odchodu španělských vojáků. Ti odešli po teroristických útocích na madridské příměstské vlaky a zvolení socialistického premiéra José Luise Zapatera.

Filipínec Angelo dela Cruz , který v Iráku pracoval jako řidič pro jednu saúdskoarabskou firmu, byl nesen minulou středu ve Fallúdži. Ještě včera večer ukazovala televize Al-Džazíra videozáznam, na kterém dela Cruz stojící před maskovanými únosci ozbrojenými automatickými zbraněmi.

Unesený žádal prezidentku Glorii Macapagalovou-Arroyovou o odvolání vojáků podle požadavků únosců a v případě, že bude zabit, o převezení svých ostatků na Filipíny. Podle posledních ranních zpráv je dela Cruz v pořádku, ale není známo, kde se nachází.

Iráčtí únosci už včera podle televize Al-Džazíra zavraždili jednoho ze dvou bulharských rukojmích. Stalo se tak poté, co Bulharsko nesplnilo požadavky povstalců. Oba unesení Bulhaři stejně jako dela Cruz pracovali v Iráku jako řidiči kamionů.

Únosci zároveň o dalších 24 hodin prodloužili lhůtu stanovenou ke splnění svých požadavků. Pokud ani do té doby nebudou propuštěni všichni vězni z iráckých věznic a bulharská vláda neoznámí stahování svých vojenských jednotek z mnohonárodnostních sil v Iráku, únosci usmrtí i druhého bulharského řidiče.

K únosu bulharských občanů se už dříve přihlásili ozbrojenci patřící údajně ke skupině Tavhíd a Džihád, kterou vede jordánský terorista abú Músa Zarkáví. Další únosci pohrozili, že do 72 hodin zabijí zadržovaného egyptského řidiče, pokud se saúdskoarabská společnost, pro kterou pracuje, nestáhne z Iráku.

Martin Hromádka, Šárka Furda, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme