Soud na Filipínách potrestal tři policisty, kteří zabili mladíka. Vyměřil jim 40 let vězení

Soud na Filipínách poslal do vězení tři policisty, kteří během protidrogové kampaně, jež stála život na 5000 lidí, zabili nevinného studenta. Jde o první verdikt, kdy trest dopadl i na členy vládních sil. Přes dva roky trvající boj proti narkotikům, který prosazuje filipínský prezident Rodrigo Duterte, přerostl v neřízené násilnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté, kteří mají strávit 40 let ve vězení za vraždu mladíka.

Policisté, kteří mají strávit 40 let ve vězení za vraždu mladíka. | Zdroj: Reuters

V říjnu 2017 vyvolal mladíkův případ veřejnou diskusi. Kyan Loyd delos Santos zemřel v jedné zapadlé uličce v Manile. Ležel v klubíčku a v hlavě měl několik průstřelů. U těla našli pistoli a balíčky s drogami.

Filipínská policie zabila při protidrogovém zásahu 32 lidí. Ať je jich pokaždé tolik, vyzval Duterte

Číst článek

Trojice policistů tvrdila, že jednala v sebeobraně - svědci ale měli jiný názor. Viděli totiž, jak byl mladík krátce před smrtí odvlečen několika muži v civilu.

Kamerové záběry prokázaly, že šlo o policisty. Tyto informace vyvolaly rozsáhlé protesty. Lidé volali po vyšetření případu. „Kyan chtěl být policistou. Přitom právě oni jsou za jeho smrt odpovědní. Duterteho vláda nemá na výběr. Musí vyslyšet volání lidu a celou válku s drogami zastavit,“ řekla serveru The Guardian organizátorka Shanah Bulangisová.

Protidrogová operace nekončí

Soud všem třem policistům udělil čtyřicetiletý trest. Agentura Reuters ale upozorňuje, že zabíjení bez jakéhokoliv soudu je na Filipínách časté.

Když mi bylo šestnáct, ubodal jsem člověka, řekl filipínský prezident. Podle mluvčího jen žertoval

Číst článek

Protidrogová kampaň trvá 29 měsíců a vládní síly při ní zabily kolem 5000 lidí. Přes 2500 obětí pak mají útoky malých a neznámých bojůvek.

Prezident Rodrigo Duterte sice operaci kvůli mladíkově kauze přerušil, po několika měsících ji ale obnovil s tím, že se situace zhoršuje.

Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) kampaň kritizuje a upozorňuje na to, že policistům jde v prvé řadě o počet zatčených a zabitých, přitom nejsou vytyčeny žádné mantinely nebo cíle.

Porušování lidských práv

Vládní síly při tom porušují různá lidská práva, což v zemi prošetřuje i OSN. Zadržení se nemohou spojit se svými právníky, cely jsou plné lidí, které si policisté údajně vybírají čistě na základě etnika nebo společenského postavení.

Vláda jakoukoliv kritiku odmítá s tím, že úřady k zabíjení nepodnítila. Prezident Duterte nicméně v červenci prohlásil, že v kampani musí všichni přitvrdit.

„Boj proti drogám nehodláme upozadit. Bude ještě odhodlanější a chladnější, než kdy před tím. Tihle drogoví dealeři velmi dobře vědí, že porušují zákony. A ví, co se stane, když je dopadneme. I proto se tak násilně brání zatčení,“ řekl.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme