Filipíny postihlo silné zemětřesení, úřady zatím hlásí přes 70 obětí

Zemětřesení o síle 7,2 stupňů, které dnes ráno zasáhlo Filipíny, má nejméně 73 obětí. Dalších až 100 lidí je zraněných. Zemětřesní zbořilo velké množství domů a poškodilo i řadu vzácných historických kostelů. Mnoho míst se také ocitlo bez elektřiny. Prohledávání trosek dál pokračuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení na Filipínách. Zničený kostel na ostrově Cebu | Foto: Reuters

Otřesy začaly v 8:12 místního času. Epicentrum zemětřesení bylo pod ostrovem Bohol asi 500 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Manila. Škody jsou ale i na okolních ostrovech.

Kvůli státnímu svátku ale byla většina lidí ještě doma, což pravděpodobně zachránilo mnoho lidských životů. Záchranáři se nyní snaží dostat k lidem uvězněným pod troskami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Situaci sleduje redaktor Ondřej Bouda.

Několik přeživších včetně malých dětí už se jim podařilo vytáhnout. Počet obětí ale ještě poroste. Podle místních médií umírali lidé pod troskami zřícených budov.

"Viděl jsem, jak lidé běží ven, ale pak na ně spadla střecha," popisuje kolaps místního tržiště jeden vesničan na ostrově Cebu.

Otřesy vážně poškodily budovy i na ostrově Bohol. Tam se zřítila radnice v hlavním městě provincie, a poškozené jsou i kostely ze španělského koloniálního období. Poškozeny jsou také rozvody eletřiny a otřesy dočasně vyřadily z provozu i místní letiště a přístav.

Zemětřesení zasáhlo i oblast, která je oblíbená mezi zahraničními turisty díky svým plážím a letoviskům. Podle českého ministerstva zahraničí i cestovních kanceláří by mezi oběťmi neměli být žádní Češi. „Nemáme v tuto chvíli informace, že by tam byli čeští občané,“ potvrdil David Frous z ministerstva zahraničí.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme