Nejsilnější tajfun v moderních dějinách. Filipíny postihly záplavy i sesuvy půdy, bouře míří k Vietnamu

Filipíny sčítají škody poté, co se nad jejím územím přehnal supertajfun Goni, který filipínská meteorologická služba označila za nejsilnější v moderních dějinách. Na některých místech přesáhla rychlost větru 300 kilometrů v hodině. Armáda zatím potvrdila deset mrtvých.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun se zformoval v polovině minulého týdne nad západním Pacifikem a rychlostí 25 kilometrů za hodinu se postupně přesunul z oceánu nad největší filipínský ostrov Luzon. Podle filipínských médií dosahovala v noci na pondělí rychlost větru až 315 kilometrů v hodině.

Jedna z letošních nejsilnějších bouří zasáhla Filipíny. Tajfun má v nárazech až 290 kilometrů za hodinu

Číst článek

Vítr a déšť vyvolaly nad pevninou čtyři velké půdní sesuvy, při jednom z nich zemřelo i pětileté dítě. Podle záchranářů byly na úbočí sopek a kopců extrémně nebezpečně také bahnotoky, tedy směs vody a sopečného popela, která může během několika vteřin pohřbít celé vesnice.

Problémy jsou i na rozvodních sítích a silnicích, kam popadaly stromy a nateklo velké množství vody. Doprava na ostrově tak kolabuje, stejně jako dodávka elektřiny.

Chvála záchranářů

Tamní média se shodují, že záchranářské služby během tajfunu prokázaly své nejlepší schopnosti. Filipíny svůj záchranný systém stále zdokonalují – tentokrát například úřady předpověděly trasu tajfunu a záchranáři včas nařídili evakuaci více než milionu lidí. Ta byla obtížnější i kvůli nutnosti dodržovat kvůli epidemii koronaviru dostatečně odstupy.

Obrovská vzdušná masa jen těsně minula metropoli Manilu a v aktuálně míří rychlostí 25 kilometrů v hodině na severozápad k Jihočínskému moři. Poryvy větru uvnitř tajfunu však podle meteorologů slábnou, jejich rychlost oproti síle na Filipínách klesla o polovinu. Podle filipínské televize tak není vyloučeno, že k pobřeží středního Vietnamu dorazí už jen tropická bouře, a nikoliv tajfun nebo supertajfun.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme