Tajfun Kammuri zasáhl Filipíny. Úřady evakuovaly na 200 tisíc lidí, letiště v Manile přerušilo provoz

Na východní pobřeží středních Filipín udeřil v pondělí silný tajfun Kammuri. Z nejvíce ohrožených oblastí místní úřady evakuovaly již na 200 000 lidí, napsal server BBC. Bouři doprovázejí intenzivní srážky a vítr o rychlosti 175 kilometrů v hodině dosahuje v nárazech až 240 kilometrů za hodinu. Vedení mezinárodního letiště v Manile oznámilo, že v úterý na dvanáct hodin zcela přeruší letecký provoz.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří lidé ze zasažených regionů se rozhodli zůstat ve svých domovech | Zdroj: ČTK / AP

V oblasti Bicol na jihovýchodě nejlidnatějšího filipínského ostrova Luzon, která pocítila dopady tajfunu jako první, už dříve preventivně opustilo své domovy téměř 70 000 lidí. Bouře se má podle meteorologů v příštích hodinách přehnat kolem filipínské metropole Manily.

Filipíny se připravují na tajfun Kammuri. Domovy musí opustit desetitisíce lidí

Číst článek

Někteří lidé ze zasažených regionů se však rozhodli zůstat doma. „Vítr kvílí. Trhá střechy, jednu jsem viděla letět,“ řekla agentuře AFP jedna z obyvatelek. „Rozhodli jsme se ale zůstat, protože náš dům je dvoupatrový a je z betonu. Doufejme, že bouři vydrží,“ dodala.

Od úterních 11.00 do 23.00 místního času (04.00 až 16.00 SEČ) bude na mezinárodním letišti v Manile přerušen provoz. „Letecké společnosti a úřady se rozhodly letiště uzavřít,“ sdělil v pondělí novinářům ředitel letiště Ed Montreal. Z pražského letiště Václava Havla nelétá do Manily žádný přímý spoj.

„Doufejme, že tajfun nezpůsobí žádné škody, ale vzhledem k jeho síle bude těžké se jim vyhnout,“ řekl agentuře AFP mluvčí národního úřadu pro řešení katastrof Mark Timbal. Meteorologický ústav varoval mimo jiné před záplavami, sesuvy půdy a vlnami, které mohou na pobřeží dosahovat až tří metrů.

Živel rovněž narušil program 30. ročníku Her jihovýchodní Asie, kterých se má zúčastnit téměř 9000 atletů a dalších členů výprav. Organizátoři již kvůli nepřízni počasí zrušili kanoistické a windsurfařské závody. Nepředpokládají však, že by prodlužovali hry, jejichž konec je plánován na 11. prosince.

Filipíny každoročně zasáhne asi 20 tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí. Nejničivější byl tajfun Haiyan, který si v listopadu 2013 vyžádal více než 7350 mrtvých či pohřešovaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme