Záplavy a sesuvy bahna. Tropická bouře zabila na Filipínách přes 200 lidí

Nejméně 200 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádala na jihu Filipín tropická bouře Tembin, která způsobila záplavy a sesuvy bahna. Minimálně 69 lidí se pohřešuje, uvedla agentura DPA.

Manila (Aktualizováno: 20:15 23. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouří, která udeřila v pátek večer, byla nejhůře postižena provincie Lanao del Norte, kde přišlo o život 127 lidí. Více než 75 tisíc osob muselo v důsledku řádění živlu na ostrově Mindanao opustit své domovy.

Doposud filipínské úřady hovořily o téměř 90 mrtvých. V nové bilanci filipínské policie je zahrnuto mimo jiné 36 obětí, jejichž těla byla během dneška vytažena ze záplavových vod řeky Salog, která protéká provincií Lanao del Norte na ostrově Mindanao, napsala agentura AFP.

Upozorňujeme, že následující fotografie mohou být pro některé čtenáře velmi emotivní.

„Lidé byli varováni, ale protože jsme jen zřídkakdy zasaženi tajfuny, obyvatelé oblastí při toku řeky nebrali naše varování dostatečně vážně,“ řekl místní policejní šéf Wilson Mislores.

Bouře zesílila nad Suluským mořem, vítr dosáhl rychlosti 80 kilometrů za hodinu. Oblast Filipín by měla opustit během pondělí.

Poblíž města Tubod v provincii Lanao del Norte bahno smetlo celou horskou vesnici. „Hladina řeky se zvýšila a většina domů (ve vesnici Dalama) byla smetena, vesnice už neexistuje,“ řekl policejní šéf města Tubod agentuře AFP. Z vesnice Dalama, která měla asi 2000 obyvatel, je zatím potvrzeno 19 obětí.

Policie, vojáci a dobrovolníci s lopatami prohledávají trosky domů pod bahnem a pátrají po dalších tělech. Záchranné práce komplikuje skutečnost, že dodávky elektřiny a komunikační spojení s oblastí byly přerušeny.

Kromě provincie Lanao del Norte, která hlásí nejméně 127 mrtvých, byla těžce zasažena také provincie Zamboanga del Norte se 42 oběťmi a Lanao del Sur s 18 mrtvými.

Tropická bouře směřuje k ostrovu Palawan, kam se v sobotu může dostat ke konci dne, informuje španělský server El País s odkazem na filipínský meteorologický servis.

Filipínské ostrovy každoročně zasáhne kolem dvacítky tajfunů. Minulý týden tam kvůli tropické bouři zemřelo 46 lidí. V roce 2013 mohutný tajfun Haiyan zabil 8000 lidí a 200 000 rodin zanechal bez domova.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme