Američtí vojáci na Filipínách končí. Duterte vypověděl dohodu, USA musí odejít od 180 dní

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý formálně oznámil vypovězení smlouvy s Washingtonem, která americké armádě dovoluje manévrovat na území Filipín. Hlava státu tak učinila poté, co opakovaně vyhrožovala, že americké vojáky ze země vyžene. Filipínský ministr zahraničí Teodoro Locsin na twitteru potvrdil, že ambasáda USA výpověď formálně přijala. Ukončení dohody vstoupí v platnost 180 dní od podání oznámení, informovala agentura Reuters.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský prezident Rodrigo Duterte | Foto: Eloisa Lopez | Zdroj: Reuters

„Je načase, abychom se začali spoléhat sami na sebe, posílíme naši vlastní obranu a nebudeme se spoléhat na jinou zemi,“ citoval Duterteho zdůvodnění filipínský prezidentský mluvčí.

Až budete drhnout záchod, představte si na dně bankovky, říkají filipínským ženám před cestou do zahraničí

Číst článek

Dohoda, podepsaná Washingtonem a Manilou v roce 1998, umožňuje tisícům amerických vojáků pobývat na Filipínách a zasahovat zde v případě humanitární krize.

Jednotky obou zemí se zde rovněž každoročně účastní společných cvičení – v říjnu loňského roku například nacvičovaly rychlý zásah v případě krizových situací a přírodních katastrof.

Duterte americké jednotky již dříve obvinil, že na Filipínách provádějí tajné operace. V pondělí například prohlásil, že Spojené státy v jeho zemi skladují jaderné zbraně. Přítomnost americké armády podle něj navíc z Filipín činí potenciální cíl agrese.

O výhodách amerických jednotek jsou naopak přesvědčeni filipínští ministři obrany a zahraničí, kteří při slyšení v Senátu minulý týden přítomnost amerických vojáků chválili.

Odchod jednotek jenom podpoří agresi Číny ve sporném Jihočínském moři, jehož část si kromě Pekingu a Manily nárokují také další státy jihovýchodní Asie, domnívá se Locsin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme