Filipínští voliči vybírají nové senátory i starosty. Favoritem je strana prezidenta Duterteho

Filipíny volí nové senátory, starosty a městská zastupitelstva. Jednoznačným favoritem voleb je vládnoucí strana Partiko Demokratiko Filipino současného prezidenta Rodriga Duterteho. Ten i nadále jako svou prioritu prosazuje tvrdý boj proti obchodu s drogami a také dílčí úpravy ve filipínské ústavě. Volby jsou také pokládány za referendum o prezidentství Duterteho.

Manila (Aktualizováno: 9:10 13. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipíny volí nové senátory, starosty a městská zastupitelstva. Jednoznačným favoritem voleb je vládnoucí strana Partiko Demokratiko Filipino současného prezidenta Rodriga Duterteho | Foto: Aaron Favila | Zdroj: ČTK/AP

Podle předvolebních průzkumů prezidentovi spojenci opozici výrazně porazí, napsala AP. Prezidentovi spojenci chtějí získat převahu v Senátu, zatímco odpůrci hlavy státu se snaží zachovat systém brzd a protivah, tedy zamezit přílišné koncentraci moci, a obávají se možného vzestupu diktatury.

Svoboda tisku pod tlakem. Na Filipínách lidé protestují kvůli zatčení novinářky, kterou ocenil časopis Time

Číst článek

K volbám se registrovalo 62 milionů Filipínců. Budou vybírat ze 43 500 kandidátů do poloviny 24členného Senátu, do celé Sněmovny reprezentantů, která má bezmála 300 poslanců, a do místní samosprávy.

Klíčový bude zápas o 12 křesel Senátu, který chce Duterte zaplnit svými příznivci, aby mohl snáze prosazovat svou agendu, v níž figuruje například znovuzavedení trestu smrti, snížení věku trestní odpovědnosti či revize ústavy z roku 1987.

Nevyzpytatelnost 

Opozice považuje Senát za poslední záruku zachování systému brzd a protivah. Ve Sněmovně reprezentantů měli dosud sympatizanti prezidenta, který byl zvolen před třemi lety, jistou převahu. Opoziční senátoři minulý rok blokovali zákony, u kterých se obávali, že by mohly porušovat občanské svobody.

Spojené státy, Evropská unie a další země kritizují Duterteho kvůli jeho tažení proti drogám, které si podle agentury AP vyžádalo od července 2016 už 5200 obětí, zejména v chudinských městských oblastech. Nacionalisté mu zase vyčítají přílišnou vstřícnost k Číně na úkor územních nároků Filipín v Jihočínském moři.

,Velká cla vybírám rád.‘ Trump varoval Čínu, aby neprotahovala jednání o obchodní dohodě

Číst článek

Duterte se sice v zahraniční politice nejdříve odklonil od Spojených států a vydal se do čínské náruče. Později ale udělal několik výrazných kroků zpět z čínského obětí.

Nevyzpytatelnost filipínského prezidenta ale voličům nevadí a Rodrigo Duterte zůstává nejpopulárnějším politikem v zemi.

Osobnost rozhoduje

„Ve filipínských volbách zpravidla rozhodují spíše osobnosti než volební programy jednotlivých stran. Podpora prezidenta je tedy nesmírně důležitá,“ cituje zpravodajský server Hlas Ameriky politoložku Marii Elu Atienzaovou z Filipínské univerzity.

Kandidáti spojení se zavedenými politiky mívají také více peněz na kampaň a jsou více vidět v médiích, uvedl Renato Reyes z Nového vlasteneckého spojenectví, které sdružuje filipínské levicové organizace. „Pro jiné kandidáty, zvlášť ty, kteří jsou kritičtí k establishmentu, je to opravdu složitý boj,“ dodal.

Média si všímají toho, že současný prezident si vychovává své politické nástupce, protože jeho syn i dcera kandidují do městské samosprávy v jednom z volebních obvodů na jihu země. Definitivní výsledky voleb oznámí úřady koncem tohoto týdne.

daj, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme