Fillon má další problém. Vyšetřují ho kvůli darovaným oblekům za 1,3 milionu korun

Vyšetřování francouzského prezidentského kandidáta Françoise Fillona se rozšířilo o kauzu darovaných luxusních obleků. S odvoláním na zdroje z vyšetřování to uvedly agentury AFP a Reuters. Fillona už v úterý francouzská justice obvinila v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí jako parlamentních asistentů ze zpronevěry veřejných financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicový prezidentský kandidát François Fillon. | Zdroj: Reuters

Francouzský týdeník Le Journal du Dimanche (JDD) v neděli informoval, že si Fillon nechal od nejmenovaných přátel kupovat luxusní oblečení. Vyšetřovací soudci podle zdroje AFP rozšířili své zkoumání kvůli podezření, že přijetí daru souviselo s určitou protislužbou.

V listu Les Echos prezidentský kandidát připustil, že od blíže neurčeného přítele dostal v únoru dva obleky. Šlo o dary, na kterých není nic špatného, uvedl Fillon, který kvůli několika kauzám přišel o prvotní roli favorita prezidentských voleb.

rancouzský prezidentský kandidát Fillon tajil před úřady půjčku 50 000 eur

Číst článek

Podle JDD obleky stály kolem 13 000 eur (přibližně 351 000 Kč), a přesáhly tak limit, který může někdo ve Francii kandidátům darovat během volební kampaně. List zároveň tvrdí, že Fillonovi někdo hradil i další ošacení a to po dobu několika let. Od roku 2012 tak prý díky neupřesněným dobrodincům získal oblečení celkem za 48 500 eur (přes 1,3 milionu Kč).

Fillon zveřejnění těchto informací odsoudil. Média se podle něj „hrabou v odpadcích".

Navzdory klesající podpoře se Fillon odmítá vzdát své kandidatury. Už v pátek přitom končí lhůta, ve kterou mohou kandidáti na funkci hlavy státu podat vyplněné přihlášky.

Dvoukolové prezidentské volby se konají 23. dubna a 7. května. Podle dnešního průzkumu agentury Ifop-Fiducial by v prvním kole zvítězila s 26,5 procenty kandidátka krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová. V druhém kole by ji ale poměrem hlasů 61 ku 39 porazil centrista Emmanuel Macron. Reprezentant konzervativní pravice Fillon by v prvním kole obdržel podle ankety jen 18 procent hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme