Fillon se omluvil, že zaměstnával příbuzné. O prezidentské křeslo chce ale bojovat dál

Prezidentský kandidát francouzské umírněné pravice François Fillon se v pondělí omluvil za to, že v minulosti zaměstnával manželku a děti jako poslanecké asistenty. Kvůli tomu také čelí výzvám, aby z prezidentského klání odstoupil. To ale Fillon v plánu nemá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Fillon a jeho manželka

François Fillon a jeho manželka | Zdroj: Reuters

Kandidát na prezidenta François Fillon se za zaměstnávání příbuzných omluvil. Zároveň ale dodal, že nejednal nelegálně a že z prezidentské kampaně neodstoupí. Prý je jako jediný schopný pozvednout Francii.

Fillon připustil, že v současnosti se na zaměstnávání příbuzných nahlíží negativně a že z dnešního pohledu udělal chybu. Vyjádřil nad tím politování, ale zdůraznil, že je na Francouzích, jak ho ohodnotí. Také slíbil, že zveřejní přehled příjmů rodiny a jejího majetku.

Fillon má další problém. Prezidentský kandidát se obohatil parlamentními penězi, tvrdí server

Číst článek

Skandál kolem Fillona začal před týdnem, kdy francouzský týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého muže a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (tedy 22 a půl milionu Kč).

Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti během jejich studií částkou 84 000 eur (2,3 milionu Kč) coby své asistenty. Dalších zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu Kč) pak dostala manželka za údajné psaní pro média.

Fillon ztrácí, prezidentem Francie by se stal centralista Macron, tvrdí průzkumy

Číst článek

Fillon, který v pondělí vystoupil na tiskové konferenci, na tyto údaje zareagoval prohlášením, že jde o celkové hrubé příjmy. Manželka i děti si podle něho přišly na více než 3 tisíc eur měsíčně čistého, což označil pro vysokoškolsky vzdělané asistenty za přiměřený průměrný příjem.

Rovněž opět popřel, že by zaměstnání manželky bylo fiktivní, a vyjmenoval, jak mu zejména v jeho volebním okrsku všemožně logisticky pomáhala. Tvrdil také, že skutečnost, že manželka neměla identifikační kartu asistentky či e-mailovou adresu parlamentních zaměstnanců, není žádný důkaz.

Aféra, kterou francouzská média začala nazývat Penelopegate, každým dnem zvyšuje tlak na Fillona. Ten ale prezidentskou kandidaturu v pondělí opět odmítl stáhnout a obvinění označil za bezprecedentní během páté republiky proti kandidátovi umírněné pravice. Podle Fillona nelze voličům loňských pravicových primárek, kteří ho zvolili, sebrat jejich hlasy. "Nebudou umlčeni," řekl.

Někdejší premiér Alain Juppé, který v primárkách skončil druhý, post možného náhradníka odmítl. "Ne znamená ne," napsal na twitteru.

Fillon čelí poklesu popularity. Současné průzkumy ukazují, že v prvním kole voleb skončí jako třetí a že tedy do druhého kola nepostoupí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme