Film o carově milence vzbuzuje vášně. Muž v dodávce s bombami kvůli němu najel na kino

Biograf v Jekatěrinburgu na Urale se v pondělí ráno stal terčem útoku terénní dodávkou naloženou plynovými bombami a sudy s benzinem. Vzniklý požár se hasičům podařilo během půlhodiny uhasit, nikdo nebyl zraněn, uvedly místní úřady. Důvodem útoku byl podle médií kontroverzní film o carově milence, který však na programu kina dosud nefiguruje.

Jekatěrinburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z filmu Matylda | Zdroj: Repro YouTube

Policii se podařilo zadržet devětatřicetiletého podezřelého, který se prý k pokusu o vypálení kina Kosmos již přiznal. Podle agentury Interfax jde o „duševně nemocného“ muže.

„Není jasné, jak to hodnotit. Na jedné straně je to zjevně teroristický útok, ale nikdo nebyl zraněn, útočilo se proti prázdné budově,“ uvedl starosta Jevgenij Rojzman. Útok podle něj nemohl být jen dílem vyšinutého jedince, ten by dvousetlitrové sudy s benzinem do auta sám nenaložil.

Film není po chuti

Snímek Matilda režiséra Alexeje Učitěle o románku mezi následníkem ruského trůnu, pozdějším posledním carem Mikulášem II., a petrohradskou baletkou Matildou Kšesinskou, opírající se víceméně o historii, vyvolal nevoli monarchistů, pravoslavného kléru i vladařů muslimských autonomních republik na ruském severním Kavkazu.

Ruští pravoslavní aktivisté volají po zákazu filmu o intimním životě posledního cara Mikuláše II.

Číst článek

V kampani proti filmu Matilda dokonce zazněly výhrůžky podpalování kin, která se jej odváží promítat. Minulý týden se neznámí pachatelé pokusili zápalnými lahvemi podpálit budovu v Petrohradu, kde sídlí Učitělovo filmové studio, ale také neúspěšně.

Proti snímku, který se má na plátnech ruských kin objevit až 26. října, spustila kampaň někdejší krymská prokurátorka, nyní poslankyně vládní strany Jednotné Rusko Natalija Poklonská. Snímek podle ní uráží city věřících i památku posledního cara; pravoslavná církev totiž uznala Mikuláše II. a členy jeho rodiny, povražděné bolševiky, za svaté mučedníky.

Nikdo ji neviděl, ale všichni o ní mluví

Čečenský vládce Ramzan Kadyrov dříve žádal, aby se film v jeho regionu nepromítal. Stejnou žádost zaslal do Moskvy i sousední Dagestán. Ministerstvo kultury nicméně promítání filmu povolilo. Jediným omezením je věková hranice: diváci musí být starší 16 let.

Režisér se před výpady hájil i připomínkou, že carevičův románek s tanečnicí skončil před zásnubami s německou princeznou. Filmoví kritici ironicky žertují, že Matilda se stala kulturní událostí roku: ještě nikdo ji neviděl, ale všichni o ní mluví. A v Jekatěrinburgu se vtipálci baví otázkou, zda Kosmos může vyletět do kosmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme