Filmaři udíleli prestižní Zlaté glóby

Zlatý glóbus za nejlepší americký dramatický snímek loňského roku převzali v noci na dnešek v Los Angeles tvůrci milostné romance mezi dvěma kovboji Zkrocená hora. Film vzbuzující svojí homosexuální tematikou kontroverzní reakce získal ceny i za režii, za scénář a za doprovodnou píseň. Původně šel do soutěže se sedmi nominacemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlediště velkého kinosálu v hotelu Thermal | Foto: Jan Rosenauer

Za nejlepší hudební film či komedii vybrala hollywoodská Asociace zahraničních novinářů příběh ze života zpěváka Johnnyho Cashe Walk the Line režiséra Jamese Mangolda. Představitelé jeho hlavních rolí Joaquin Phoenix a Reese Witherspoonová byli oceněni Zlatým globem za nejlepší herecký výkon v kategorii muzikál a komedie.

Ceny za hlavní role v dramatu získali Felicity Huffmanová, která ve filmu Transamerica ztvárnila ženu připravující se na změnu pohlaví, a Philip Seymour Hoffman, představitel titulní role ve filmu Capote o spisovateli Trumanu Capotovi, shodou okolností rovněž homosexuálovi.

Zlatý glóobus pro nejlepší neanglicky mluvený film putuje do Palestiny za snímek Ráj teď. Žádný český ani slovenský film v této kategorii nominován nebyl.

Za celoživotní dílo byl Zlatým globem vyznamenán britský herec s mnohonásobnou hollywoodskou zkušeností Anthony Hopkins. Loni na Silvestra osmašedesátiletý Velšan se proslavil mimo jiné rolemi nacistického diktátora Adolfa Hitlera či amerického prezidenta Richarda Nixona, největší proslulost i vytouženého Oscara mu ale vynesla herecká kreace při ztvárnění zvráceného doktora Hannibala Lectera v thrilleru Mlčení jehňátek.

Vítězové Zlatých globů, které vybírá zhruba 85 členů hollywoodské Asociace zahraničních novinářů zastupujících 56 zemí, bývají zpravidla považováni za horké kandidáty na Oscary udělované 5800 filmovými profesionály z americké Akademie filmových umění a věd. V minulých letech řada snímků poctěných Zlatým globem také Oscary získala. Akademie vyhlásí nominace 31. ledna a ceny udělí 5. března.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme