Filmaři už v Paříži nemají volnou ruku. Opatření po útocích je omezují v natáčení

Zítra to bude přesně měsíc, co teroristé zaútočili na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Ve Francii se toho za tu dobu hodně změnilo a na nová bezpečnostní opatření doplatili například i filmaři. V pařížských ulicích se teď nesmějí natáčet filmy s herci v policejních uniformách nebo záběry před školami či náboženskými objekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vláda rozhodla, že nejvyšší stupeň ohrožení bude v Paříži platit několik týdnů | Zdroj: Reuters

Bezpečností opatření, které omezuje filmaře v natáčení, bylo přijato zejména kvůli tomu, že herci v policejních uniformách by mohli podle oficiálního zdůvodnění přitahovat pozornost a možná i vyvolat další útoky teroristů.

Paříž – to jsou mezi filmaři velice žádané kulisy, zvláště ze strany hollywoodských studií. Pařížská radnice, která filmařům obyčejně vydává povolení k natáčení a inkasuje za něj velké peníze, proto není z nařízení nijak nadšená. Dlouhodobě to může znamenat velmi výrazné ztráty v rozpočtu.

Bezpečnostních opatření po teroristických útocích z minulého měsíce je ale mnohem víc. V ulicích přibyly hlídky policistů, strážníci střeží ve větším počtu i řadu důležitých budov ve městě a hlídkují ve stanicích metra. Chodí ve skupinkách o třech, čtyřech lidech.

Francie posílila také bezpečnostní a tajné složky. Opatření se dotkla i života běžných Francouzů. Děti teď například nevyjíždí na výlety vlakem, jak bylo ještě do konce minulého roku zvykem, ale autobusem. Většina cest mimo školy ale byla z bezpečnostních důvodů rovnou zrušena.

Jan Šmíd, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme