Filmovému festivalu v Sarajevu dominují silné příběhy

Mezinárodní filmový festival v Sarajevu znovu potvrzuje sílu filmových příběhů, které vznikají na Balkáně. Samotné festivalové město přitom ukazuje, jak dlouhou cestu urazilo za posledních patnáct let od prvního ročníku ještě v době války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový kotouč | Foto: Comstock Images

Silné příběhy a výrazné osobnosti mezi režiséry a herci. Tak by se zatím dal charakterizovat 15. mezinárodní filmový festival v Sarajevu.

Jedním z diskutovaných filmů je Kenjac (Osel) režiséra Antonia Nuiče, který reflektuje příběh chorvatské rodiny v Hercegovině v době války při rozpadu bývalé Jugoslávie. Ústředním motivem je vztah dvou bratrů a otce na pozadí konfliktu. Tradiční balkánský dopravní prostředek osel slouží hlavní postavě snímku jako zpovědní vrba.

Režisér Nuič pro Český rozhlas objasnil netradiční obsah filmu: "Vyprávím polointimní příběh o lidech a kraji, které relativně dobře znám a o nichž přetrvával pokřivený obraz. Je o vztazích v rodině, mezi otcem a synem, o tvrdosti a tvrdohlavosti lidí v tomto kraji a o jejich překonání i v době konfliktu," vysvětlil Nuič.

Mezi tématy převažuje válka

Válka v nejrůznějším podání se objevuje na festivalu často, protože její tragické důsledky v lidech stále přetrvávají. V Sarajevu to potvrdila rovněž bosenská režisérka Aida Nebičová, která je autorkou vítězného snímku Sníh. Ten byl uvedený i v rámci mezinárodního filmového festivalu v Praze - Febiofestu.

"Nemůžeme stále ještě najít cestu jak ven z onoho začarovaného kruhu, který začal ještě před válkou a pokračuje až dosud," míní Nebičová.

V Sarajevu se letos objevily i filmy, které poukazují na jiné, společenské problémy, například ze Slovinska, Srbska, Bulharska, Rumunska i Maďarska a Turecka. Silné zastoupení má i soutěž dokumentárních snímků.

Přestože většinu témat filmů tvoří problémy, ovzduší ve městě je úplně opačné. Na festivalu se pořádají setkání s veřejností a novináři "Při kávě s osobnostmi ...".

Známá srbská herečka a předsedkyně poroty Mirjana Karanovičová během této akce popsala svou zkušenost s festivalovým městem: "Hrozně moc lidí odpočívá venku, všude je plno, lidé mají dobrou náladu, jsou uvolnění. Je to velmi dobré, vládne výborná atmosféra."

Přečtěte si také:
V Sarajevu pokračuje 15. mezinárodní filmový festival
V Sarajevu začíná 15. mezinárodní filmový festival

Jaromír Janev, Lukáš Vincourek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme