Filmový festival v zemi, kde jsou zakázaná kina? Saúdská Arábie už hostila i 'hříšný' Comic-Con

„Vítejte, filmaři, tvůrci umění a tvůrci naděje!“ Jak se slova, která v pondělí zahájila Saúdský filmový festival v Saúdské Arábii, liší od průměrných úvodních projevů? Právě nadějí. V ultrakonzervativním království, kde jsou veřejná kina zakázána, je totiž filmová přehlídka příslibem možných změn, upozornila agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenou Saúdského filmového festivalu je Zlatá palma. Z čestného ocenění se na snímku z letošního zahajovacího ceremoniálu raduje režisér a herec Saed Chádir (uprostřed). | Foto: Fotobanka Profimedia

Festival zahájilo drama Wasati režiséra Aliho Alkathamiho. Snímek se inspiroval skutečným příběhem náboženských fundamentalistů, kteří se před 10 lety pokusili překazit inscenaci divadelní hry na univerzitní scéně v Rijádu.

Kopíruje tak propast, jež se rozevírá mezi snahou rozvíjet v rigidní monarchii zábavní kulturu a jejími ultrakonzervativními odpůrci, konstatuje AFP.

Ti měli dlouho navrch. V zemi platí zákaz veřejných kin (výjimkou je IMAX v Chobáru) a saúdskoarabská kinematografie sotva odrostla plenkám.

Za vůbec první saúdskoarabský film je pokládán snímek natočený v roce 2006. Keif al-Hal? (Jak se máš?) přitom natočili ve Spojených arabských emirátech a teprve drama Wadjda, které vzniklo před pouhými pěti lety (a které mimochodem natočila žena), je plně „made in Saudi Arabia“.

Comic-Con jako sjezd uctívačů ďábla

Saúdský filmový festival, jehož 4. ročník se letos koná v pobřežním městě Dahrán, je další vlaštovkou opatrného uvolňování poměrů. Království na konci února dokonce hostilo svůj první Comic-Con, proslulou přehlídku popkultury. Pravda, následovala smršť lamentací nad rejem „zhýralosti“ a „hříchu“, jehož se „uctívači ďábla v Džiddě“ dopustili. Zatím se však zdá, že podobných akcí bude přibývat.

Saúdský filmový festival představí tento týden skoro 60 saúdskoarabských snímků, a to ve čtyřech soutěžních kategoriích: nejlepší příběh (fikce), nejlepší dokument, nejlepší scénář a nejlepší studentský počin. Dvorany kin suplují festivalový stan a promítací prostor pod širým nebem. Součástí festivalu, který si klade za cíl také kreativní propojení saúdskoarabských fimařů, jsou i semináře a workshopy včetně dílen a lekcí pro děti.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme