Česká a německá policie zakročila proti fingovaným sňatkům. Gang zajišťoval i práci načerno a krátil daně

V Německu a v České republice policie provedla rozsáhlý zátah proti organizovanému zprostředkovávání sňatků naoko. V Německu zhruba 850 policistů a celníků od rána prohledalo téměř stovku objektů v sedmi spolkových zemích, informovala ve středu agentura DPA.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie provádí zátah na podvodníky (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Policie, která pátrala po důkazech o organizovaném zprostředkovávání fingovaných sňatků, vede souběžně dvě různá vyšetřování. Při raziích bylo zadrženo několik důvodně podezřelých osob, řekla mluvčí státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Těžištěm vyšetřování fingovaných sňatků a práce načerno je spolková země Hesensko.

Podle frankfurtského státního zastupitelství dopomáhali zadržení podezřelí od konce roku 2015 svým zákazníkům k fingovaným sňatkům s ženami ze zemí Evropské unie. Většina těchto mužů pocházela z Kosova. Někteří z nich byli ochotni zaplatit pěticiferné sumy v eurech za sňatek s ženami z Česka, Rumunska nebo Bulharska. Státní zastupitelství předpokládá, že takto byly uzavřeny stovky sňatků naoko.

'Dokud vás smrt nerozdělí.' Mladé Mexičanky se vdávají za stromy, protestují tak proti jejich kácení

Číst článek

Někteří obvinění – jakožto zástupci stavebních firem – zajišťovali práci načerno. Výdaje na jejich mzdy vykazovali s pomocí falešných faktur od ‚servisních firem‘. Krátili tak daně z příjmu a z obratu. Kromě toho se státní zastupitelství domnívá, že na sociálním pojištění neodvedli zhruba šest milionů eur (více než 152 milionů Kč).

Organizování sňatků naoko je předmětem vyšetřování údajné skupiny převáděčů ve Frankfurtu nad Odrou na východě Německa. „Dosud jsme nikoho nezadrželi,“ řekl k tomuto případu mluvčí spolkové policie.

Zhruba stovka policistů se ve středu podílela na prohledání 12 bytů a komerčních prostor v Berlíně a ve spolkových zemích Braniborsko, Sasko-Anhaltsko a Hesensko.

Vyšetřování s těžištěm na východě Německa se zaměřuje na německo-vietnamský gang, který za peníze údajně zprostředkovával fingované sňatky vietnamským mužům. Právo na pobyt v Německu si chtěli zajistit sňatky s Němkami, které za to dostaly od pěti do sedmi tisíc eur. Sňatky byly podle DPA uzavírány v Dánsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme