Finové volí nový parlament, průzkumy favorizují stranu bohatého podnikatele

Obyvatelé Finska dnes volí nový parlament. Země se už pět let potýká s hospodářskou krizí a ekonomické otázky se staly hlavním tématem letošní kampaně. Favoritem voleb je Strana středu bohatého podnikatele v IT Juhy Sipiläho, který slibuje hluboké hospodářské a sociální reformy, snižování daní a efektivní řízení státu po vzoru soukromé společnosti. Do budoucna chce také vytvořit 200 tisíc pracovních míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finský premiér a lídr Národní koalice Alexander Stubb hlasuje ve městě Espoo | Zdroj: ČTK

Zařazení do tradičního politického spektra finský milionář odmítá.

„Neřeknu vám, s kým bych do koalice šel, nebo naopak nešel. Myslím, že dokážu získat důvěru každé strany,“ vyhýbal se před hlasováním odpovědi na otázku finské veřejnoprávní televize Juha Sipilä.

Předvolební průzkumy totiž nepředpovídají vznik jednoznačné vládní většiny. Jeho Strana středu by měla získat asi čtvrtinu hlasů.

O druhé místo kolem 15 procent pak budou bojovat dosavadní vládní strany: sociální demokraté a Národní koalice, s posilujícími nacionalisty z populistické Strany Finů.

Konečné výsledky hlasování by měly být známé ještě před dnešní půlnocí.

Předseda Strany Finů Timo Soini s manželkou Tiinou ve volební místnosti v Espoo | Foto: ČTK/AP

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme