Podezřelý z útoku v Turku přišel do Finska loni a požádal o azyl, oznámila policie

Pět osob zadržela finská policie v noci na sobotu při razii v bytě ve městě Turku, kde v pátek útočník ubodal dva lidí a šest dalších zranil. Informovala o tom agentura AFP. Hlavního podezřelého, kterým je 18letý Maročan, policisté zadrželi krátce po útoku. Muž přišel do Finska v roce 2016 a požádal o azyl. Motiv jeho činu zůstává stále nejasný. Policie ale útok vyšetřuje jako zločin související s terorismem, píše agentura Reuters.

Turku (Finsko) (Aktualizováno: 14:16 19. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finští policisté při zatýkání jednoho z podezřelých z pátečního útoku v Turku | Foto: Kirsi Kanerva | Zdroj: Reuters

Muž, kterého agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje označuje jako 18letého Maročana, pobodal v pátek odpoledne v centru jihofinského Turku osm lidí. Dva z nich svých zraněním podlehli. Maročen se podle finských úřadů zřejmě snažil útočit hlavě na ženy.

Policisté útočníka rychle zneškodnili. Podařilo se jim ho střelit do nohy. Nyní je v péči lékařů. Zatím ho nebylo možné vyslechnout, uvedla policie. Čtyři muži zadržení v souvislosti s činem jsou rovněž z Maroka.

Obě oběti jsou podle policie Finové, mezi zraněnými jsou pak dva Švédi a jeden Ital.

Na páteční tiskové konferenci policie uvedla, že má prozatím v hledáčku jen jednoho podezřelého, pokračuje ale v pátrání po případných komplicích.

„Zadržujeme nyní šest podezřelých, hlavního podezřelého a pět dalších,“ řekl agentuře AFP vyšetřovatel Markus Laine. „Prověřujeme roli pěti dalších osob, nejsme si však ještě jisti, zda jsou (s útokem) nějak spojeni,“ dodal. Všech pět lidí podle něj ale bylo v kontaktu s hlavním podezřelým.

Policie zároveň uvedla, že na základě informací, které získala během noci na sobotu, vyšetřuje útok jako trestný čin související s terorismem. 

Na twitteru v sobotu finská policie uvedla, že při vyšetřování spolupracuje i s dalšími zeměmi. V pátek policejní ředitel Seppo Kolehmainen řekl, že je příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem.

Po útoku Finsko posílilo po celé zemi bezpečnostní opatření. Více policistů střeží mimo jiné mezinárodní letiště v Helsinkách či železniční nádraží.

Turku, které má asi 180 tisíc obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme