Finsko asi přepíše učebnice zeměpisu. Země jezer možná ke stým narozeninám dostane horu

Finsko se pyšní desetitisíci jezery. Na rozdíl od sousedních států ale nemá téměř žádné hory a to by se mohlo změnit. Ke stému výročí svého založení totiž možná dostane horu. Štědrý dar mu chce dát jeho soused - Norsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finsko

Finsko | Foto: Michal Švec

Hora se jmenuje Halti a leží daleko na severu až za polárním kruhem. Její část zasahuje na území Finska, vrchol ale leží v Norsku. Aby Finsko horu skutečně dostalo, musely by se hranice obou států posunout asi o 200 metrů. Pro Finy by to znamenalo zisk nového nejvyššího vrcholku.

Halti má 1365 metrů. Dosud je přitom nejvyšší horou Finska Ridnitšohkka, která leží prakticky přes údolí a měří 1316 metrů.

S iniciativou na darování hory přišel bývalý kartograf Björn Harsson, který se v minulosti udivoval nad tím, proč Finsku Norové nikdy horu nepřiznali, když je od nich takový kousek. Vyzval vládu, aby jim Halti darovala. Na jeho podporu se pak spustila internetová kampaň.

Vláda nápad zvažuje

Premiérka Erna Solbergová uvedla, že vláda nápad skutečně zvažuje. Ale finální rozhodnutí ještě napadlo. S procedurou je totiž spojená řada oficiálních kroků, které by museli Norové podstoupit.

Třeba tamní ministerstvo zahraničí upozornilo na to, že nedělitelnost rozlohy státu určuje ústava a nemůže se tedy jen tak měnit. Jiní odborníci ale zase tvrdí, že na drobné úpravy území se ústava nevztahuje.

Finové výročí nezávislosti na Rusku oslaví 6. prosince v roce 2017, do té doby by mělo být jasno.

O část území vede spory řada států. To vychází ale většinou z historického členění. Podobný příklad řeší teď také Polsko s Českou republikou. Češi Polákům dluží pozemky už 50 let. Jedná se o 368 hektarů.

To se nelíbí ale obcím, kterých se to týkalo. Přišly by tak o pozemky, které mají v pronájmu a dostávají na ně dotace. Případ dlouhodobě řeší české úřady.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme