Plynovod mezi Finskem a Estonskem byl odstaven, podle vyšetřovatelů mohl být poškozen úmyslně

Úřadům se podařilo najít místo poškození podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko, který byl v neděli brzy ráno odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Podle agentury Reuters o tom v úterý informovala kancelář finského premiéra Petteriho Orpa. Vyšetřovatelé se domnívají, že plynovod mohl být poškozen úmyslně, napsal finský list Iltalehti s odvoláním na tamní bezpečnostní zdroje.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje (ilustrační foto)

Vyšetřovatelé se domnívají, že plynovod vedoucí mezi Finskem a Estonskem mohl být poškozen úmyslně (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Finská vláda v prohlášení sdělila, že poškození bylo zjištěno také na telekomunikačním kabelu mezi Finskem a Estonskem. Premiér Orpo má na úterních 16.30 SELČ plánovanou tiskovou konferenci, napsala jeho kancelář.

Také švédský veřejnoprávní rozhlas s odkazem na nejmenované finské vládní zdroje uvedl, že plynovod byl poničen a že k poničení nedošlo přirozeně.

Podmořský plynovod spojující Finsko a Estonsko byl v neděli ráno odstaven kvůli obavám, že by z něj mohl unikat plyn.

Mluvčí estonského provozovatele přepravního systému Eleringu v pondělí řekl, že nelze vyloučit žádnou příčinu, včetně sabotáže.

Finský provozovatel Gasrid sdělil, že pokud se potvrdí únik plynu, mohla by oprava potrubí trvat měsíce.

Další Nord Stream?

Plynovod Balticconnector je dlouhý 77 kilometrů a vede mezi finským městem Inkoo a estonským Paldiski. Plyn může téct plynovodem oběma směry, a to v závislosti na tom, kde je větší poptávka.

Loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo, v případě druhého jmenovaného plánovalo posílat plyn do Německa a dále do Evropy.

Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Západní politici ruská obvinění odmítli a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu.

List The New York Times později napsal, že za sabotáží mohla být proukrajinská skupina. Také Kyjev ale jakékoli zapojení do věci odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme