Nejpopulárnější kapela, oba týmy v národních barvách. Finové oslavili 100 let nezávislosti hokejem

Prezident jako nestranný fanoušek, ale ve funkci rozhodčího, premiér zase mezi příznivci soupeře. Kde? Na hokejovém utkání v Helsinkách. Finové si totiž připomínají 100. výročí nezávislosti na Rusku, kterou vyhlásili 6. prosince 1917. A tento významný den si připomněli právě ledním hokejem, který v této severské zemi patří k nejpopulárnějším sportům.

Od zpravodaje z místa Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když oslavy, tak s plnou parádou, a protože k hokejovým zápasům už dnes neodmyslitelně patří i hudba, tak ještě před úvodním hvizdem rozhodčího baví diváky v ochozech finští muzikanti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Finové oslavili 100 let nezávislosti hokejem. Více si poslechněte v reportáži Roberta Mikoláše.

A protože jde o zcela výjimečnou událost, tak na pódiu nemůže vystupovat nikdo jiný než v současnosti nejpopulárnější finská kapela Hello Helsinki.

Tisíce fanoušků na provizorním otevřeném stadionu, který právě jen kvůli této zvláštní příležitosti vyrostl v parku v samém srdci hlavního města, po minikoncertu vyslechnou ještě klubovou hymnu týmu IFK Helsinki, který v úterý hostil družstvo Kärpät Oulu.

Oba týmy v národních barvách

Všichni hráči, na které se prakticky po celou dobu snášel hustý sníh, ale nastoupili v národních barvách. Kvůli rozlišení však domácí mají modrobílé dresy, hosté z Oulu zase bílomodré.

V Německu našli ztracenou litevskou deklaraci nezávislosti. Nálezce dostane milion eur

Číst článek

Než ale začne samotné utkání, tak ještě lidé vítají finské hokejové legendy, mezi kterými nechybí ani Mika Kortelainen či Simo Saarinen.

A pak přichází muž, který vhodí úvodní buly, není jím však rozhodčí, ale finský prezident Sauli Niinistö a lidé v ochozech ho nadšeně vítají. Ostatně krátce na to zaberou kamery na ochozu vymezeném pro hosty i dalšího známého fanouška, kterým je premiér Juha Petri Sipilä. Pochází totiž z Oulu.

Prezident Sauli Niinistö pak ještě dostane slovo o přestávce, kdy vyjádřil nadšení z toho, že může být nejen u tohoto zápasu, ale také při oslavách 100. výročí vyhlášení nezávislosti.

Největší hrozba

A podobně to vnímají i lidé na tribunách. Sedmnáctiletá Kijelo neskrývá radost z toho, že se narodila právě ve Finsku. Je pyšná na svou zemi a cení si toho, že je nezávislá a svobodná.

Z Ruska k nám posílají neonacisty, aby nás kompromitovali, píše estonská tajná služba

Číst článek

Stejně smýšlí asi padesátiletý muž, podle kterého Finsko patří k nejlepším zemím na světě. A zdůvodňuje to tím, že Finsko je bezpečným státem, ve kterém panuje klid a mír a jehož obyvatelé mají vytvořeny ty nejlepší podmínky k prožití plnohodnotného života. Jiné názory tu prostě neuslyšíte.

Finové jsou proto ochotni za svou nezávislost i bojovat, bránit ji i se zbraní v ruce je totiž připraveno 75 % obyvatel. A za největší hrozbu považují sousední Rusko, jak potvrzuje dvacetiletý vysokoškolák z Helsinek, právě v případě Ruska jeden nikdy neví. Doufá ale, že Finové budou bojovat jen na ledu, v hokejových zápasech.

Naše slova přehluší výbuch radosti, domácí Helsinky totiž dokázaly v poslední minutě srovnat na 3:3. A i když nakonec hosté z Oulu díky brance v prodloužení vyhráli, tak i přesto v úterý fanoušci odcházeli ze stadionu s pocitem, že hlavním vítězem je Finsko.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme