Finové v tichosti odstranili z vlajek letectva svastiku. Používali ji téměř sto let

Už od svého založení v roce 1918 používalo finské letectvo svastiku jako symbol na letadlech, vlajkách a dalších emblémech. Jak si nyní všiml profesor Teivo Teivainen z Helsinské univerzity, symbol zmizel z vlajek finského letectva. Server BBC se zeptal mluvčího finského letectva, který upřesnil, že Finové už od roku 2017 používají jako symbol zlatého orla v okřídleném kruhu. Znak tedy před lety stáhli bez potřeby sdělit to veřejnosti.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finské letadlo Gloster Gladiator Mk II J 8A z druhé světové války | Zdroj: Flickr | CC BY-NC-ND 2.0,©

Svastika byla nejen ve Finsku na přelomu 19. a 20. století velmi oblíbená. Jde totiž o symbol používaný nejen v Indii po tisíce let. V sanskrtu slovo svastika znamená štěstí. Podle profesora Teivainena ji dodnes můžete spatřit ve Finsku na řadě budov postavených ve dvacátých letech 20. století.

Finský Řád kříže svobody | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Finský malíř Akseli Gallen-Kallela použil svastiku nejen ve svých obrazech, ale i v návrhu Řádu kříže svobody, který se uděluje dodnes a málokdo si jej na první pohled všimne.

Na finská letadla a vlajky letectva se ale svastika dostala díky švédskému hraběti Ericu von Rosenovi. Hrabě totiž používal svastiku pro štěstí jako svůj osobní symbol. Když v roce 1918 věnoval nově vzniklému Finsku jeho první letadlo, byla na něm nakreslená modrá svastika.

Později – ve 30. letech - se pak stal von Rosen příznivcem nacismu a jeho hlavní postavou ve Švédsku. Byl také švagrem nacistického velitele letectva a stíhacího esa první světové války Hermana Göringa a podle profesora Teivainena i osobním přítelem Adolfa Hitlera.

Bývalá vlajka finského letectva | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Finové používali svastiku na letadlech až do konce druhé světové války, během které byli spojenci nacistického Německa. Pak z letadel symbol zmizel, ale na vlajkách, emblémech a různých odznacích zůstával i nadále.

V lednu 2017 ale letectvo v tichosti znak vyměnilo. „Protože nosíme emblémy na uniformě, bylo považováno za nepraktické a zbytečné pokračovat v používání tohoto starého znaku, který občas působil nedorozumění,“ řekl serveru BBC mluvčí finského letectva.

Svastika ale nezmizela z finského letectva úplně. Jak upozornil server Deutsche Welle, finská letecká akademie ji má na vlajce i ve znaku stále.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme