Ruští hackeři provedli útok na stránky finského parlamentu. Jde o odvetu za vstup země do NATO

Stránky finského parlamentu jsou od úterního odpoledne mimo provoz. Portál se podle prohlášení zákonodárného sboru stal cílem kybernetického útoku. K tomu se později na síti Telegram přihlásila skupina ruských hackerů, kteří zdůvodnili své počínání snahou sousední země stát se členem NATO, uvedla agentura DPA.

Helsinki Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finsko (ilustrační fotka)

Finsko (ilustrační fotka) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Stránky zákonodárného sboru přestaly fungovat kolem 14.30 SELČ a v úterý večer stále nebyly v provozu. „Parlament přijal opatření na omezení útoku,“ uvedl sněm v tiskovém prohlášení. Jeho technici pracují na omezení dopadu škod a opětovném zprovoznění stránek.

Na ruské letecké základně na Krymu došlo k výbuchu, explodovala munice. Jeden člověk zemřel

Číst článek

Podle prohlášení parlamentu se portál stal terčem DDoS útoku, kdy se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. Podle agentury DPA a místních médií se k vyřazení portálu z provozu přihlásila na síti Telegram ruská skupina NoName057(16).

Ta uvedla, že „přátelsky navštívila“ sousední zemi kvůli snahám Helsinek vstoupit do Severoatlantické aliance. Stejná skupina se přihlásila k obdobným aktivitám v Polsku či Norsku. Kybernetickému útoku na konci července čelila finská agentura STT, což velmi ztížilo její fungování a vydávání zpráv.

V dubnu pak někdo zaútočil i na portály ministerstva obrany a vlády. Finské tajné služby varovaly, že země bude pravděpodobně čelit rostoucímu počtu útoků po internetu z Ruska.

V reakci na ruskou agresi proti Ukrajině se Finsko a Švédsko rozhodly přehodnotit svou dosavadní politiku neutrality a požádaly o vstup do NATO. O žádosti nyní rozhodují parlamenty členských zemí Severoatlantické aliance. Přes dvě třetiny států NATO již s krokem souhlasily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme