Turecký parlament schválil přijetí Finska do NATO. Zbývá už jen podpis prezidenta Erdogana

Turecký parlament ve čtvrtek večer jednomyslně ratifikoval vstup Finska do NATO, oznámily tiskové agentury. Turecko schvalovalo přijetí Finska jako poslední z členských zemí Severoatlantické aliance. Ratifikace se očekávala, podpořil ji prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara (Aktualizováno: 23:52 30. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký parlament schvalující přijetí Finska do NATO

Turecký parlament schvalující přijetí Finska do NATO | Foto: Hakan Nural | Zdroj: Profimedia

Přijetí Finska do NATO ratifikoval turecký parlament hlasy všech 276 poslanců, kteří se hlasování zúčastnili, napsala agentura AFP s odkazem na přímý přenos v televizi.

Ratifikaci už uvítal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Dělá to celou rodinu NATO silnější a bezpečnější,“ uvedl na twitteru.

Po ratifikaci tureckým parlamentem finský prezident Sauli Niinistö poděkoval všem 30 členským státům Aliance za jejich důvěru a podporu a slíbil, že jeho země bude silným a schopným spojencem. „Finsko je nyní připraveno vstoupit do NATO,“ napsal na twitteru.

Členům Aliance poděkovala také finská premiérka Sanna Marinová. Oba finští představitelé navíc vyjádřili podporu Švédsku na jeho cestě do NATO.

Na přijetí do Aliance čeká ještě Švédsko, jehož přijetí ještě neschválilo kromě Turecka ani Maďarsko.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to ve čtvrtek v Bruselu řeklo několik nejmenovaných diplomatů.

Turecko nyní musí svou ratifikaci přístupového protokolu oznámit americkému ministerstvu zahraničí, které slouží jako takzvaný depozitář zakládající smlouvy NATO a má na starosti registraci dokumentů souvisejících se Severoatlantickou smlouvou.

Generální tajemník NATO Stoltenberg pak může Finsko oficiálně pozvat k přistoupení ke smlouvě, mohlo by se tak stát na okraj jednání ministrů zahraničí Aliance příští týden v Bruselu.

Pokud s tím bude Finsko souhlasit a nechá uložit příslušné dokumenty ve Washingtonu, stane se oficiálně členem. Finská vlajka pak bude slavnostně vyvěšena před sídlem NATO v Bruselu.

Švédsko schválilo zákon, který zemi umožňuje členství v NATO. Pro byla drtivá většina poslanců

Číst článek

Jednání o členství Švédska

Po ruské invazi na Ukrajinu se loni Finsko a sousední Švédsko společně rozhodly po dlouhých létech vojenské neutrality požádat o přijetí do Aliance. Turecko ale zpočátku mělo proti rozšíření námitky.

Ankara totiž vyčítá především Švédsku laxní postoj vůči údajným teroristickým organizacím. Turecko tím míní především zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), kurdské milice YPG či stoupence duchovního Fethullaha Gülena.

Odpor Turecka vůči přistoupení Švédska k NATO nadále trvá. Nové země se přitom mohou stát členy Aliance pouze za souhlasu všech stávajících členských států.

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl, že už si není tak jistý vstupem své země do NATO do července. Poukázal přitom na náznaky námitek také ze strany Maďarska. Minulý týden šéf švédské diplomacie řekl, že je „bez debat“, že Švédsko se přičlení v době kolem červencového summitu NATO ve Vilniusu.

Nyní v rozhovoru s agenturou TT svá slova korigoval. „Myslím, že ‚nadějné‘ je v tomto kontextu lepší,“ řekl. Zaznamenal prý vyjádření z posledních dnů, zejména ze strany Maďarska, což ho prý opravňuje ke změně volby slov.

Mluvčí maďarské vlády ve středu řekl, že Budapešť pozdržuje švédské přijetí kvůli rozhořčení nad švédskou kritikou politiky premiéra Viktora Orbána v minulosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme