Finsko se chystá na vyrovnané parlamentní volby. Podle průzkumu nejvíce posílila protiimigrační Strana Finů

Finské nedělní parlamentní volby by mohly skončit neobvykle vyrovnaně. Vyplývá to z posledního průzkumu finské veřejnoprávní televize Yle, podle kterého by ani jedna z politických strana neměla nezískat přes 20 procent hlasů. Takový výsledek přitom země za dobu své existence nezažila.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finský premiér Juha Sipilä na předvolební debatě. | Foto: CAT | Zdroj: Reuters

Nejsilnější stranou před finskými parlamentními volbami jsou dlouhodobě podle průzkumů sociální demokraté, i ti by ale podle dat veřejnoprávní televize Yle získali jen 19 % hlasů.

Nejvíce posílila protievropská a protipřistěhovalecká Strana Finů, se kterou ostatní politické strany od výměny vedení v roce 2017 odmítají spolupracovat.

Česko je 20. nejšťastnější zemí světa, uvádí OSN. První místo znovu připadlo Finsku

Číst článek

V předposlední předvolební debatě předseda Strany Finů Jussi Halla-aho například prohlásil, že volný pohyb pracovní síly Finsko ohrožuje. To rozporoval Petteri Orpo, předseda Strany národní koalice, která je nyní těsně třetí.

Centristé premiéra Juhy Sipiläho se v průzkumech dlouhodobě propadají. Sipilä již dříve prohlásil, že složit novou vládu za této situace rozhodně nebude jednoduché“. „Pokud budou výsledky voleb takto nejasné, bude patrně trvat hodně dlouho, než najdeme společnou řeč za účelem vládní koalice,“ poznamenal premiér podle agentury Bloomberg.

Finští politici se v televizní debatě utkají ještě jednou, voliči pak půjdou k urnám tuto neděli.

luc, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme