Finsko ratifikovalo eurokonstituci

Finsko jako 16. země ratifikovalo evropskou ústavu. Dokument, který loni v referendu odmítli Francouzi a Nizozemci, podle mnohých názorů už nemá smysl. S tím ale nesouhlasí poslanci finského parlamentu, kteří pro jeho přijetí zvedli ruku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Uspenski | Foto: europa.eu.int

Evropská ústava není mrtvá - takový vzkaz chtěli finští poslanci podle některých vyjádření vyslat světu. Předsedovi finského parlamentu Paavu Lipponenovi blahopřál přímo v Bruselu jeho protějšek v europarlamentu Josep Borrell. Hned také uvedl, že jako základ další debaty, která se očekává za německého předsednictví v příštím roce, by se měl použít obsah Evropské ústavní smlouvy.

Tu ovšem Francie a Nizozemsko v referendu na jaře roku 2004 zamítly. Aby mohla být Evropská ústavní smlouva přijata, muselo by s ní souhlasit všech 25 a zanedlouho 27 členských států Unie.

Česká republika se řadí mezi 7 zemí, které ratifikační proces pozastavily po francouzském a nizozemském "NE". Například asi 60 procent Nizozemců si podle průzkumů z uplynulých týdnů už žádnou novou debatu o podobném dokumentu nepřeje.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme