Finsko rozšířilo seznam ‚bezpečných‘ zemí. Slováci v něm jsou, Češi na sever volně cestovat nemohou

Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké počty lidí s koronavirovou nákazou. Už dříve Helsinky ohlásily otevření vůči 12 státům. Ani po rozšíření seznamu na něm nefiguruje Česká republika. Nově budou moci do severské země volně cestovat například Němci, Italové či Slováci, potvrdila ve středu vláda. Úřady budou seznam opět aktualizovat za dva týdny.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helsinki (ilustrační foto) | Foto: Veronika Malá

Finské hranice budou volně prostupné pro občany dalších zemí, v nichž byl během posledních 14 dní počet nakažených nižší než osm na 100 tisíc obyvatel, uvedla podle agentury AFP finská vláda.

Finové v tichosti odstranili z vlajek letectva svastiku. Používali ji téměř sto let

Číst článek

Finsko se začalo pomalu otvírat 15. června, kdy začalo vpouštět i turisty z baltských států a ze severských zemí kromě Švédska, které koronavirová pandemie zasáhla zdaleka nejsilněji ze zemí regionu.

O týden později Finsko oznámilo, že od 13. července bude vpouštět občany z 12 zemí, jimiž jsou Německo, Itálie, Rakousko, Řecko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko, Irsko, Kypr a Chorvatsko. Ve středu Helsinky ohlášené otvírání rozšířily a aktualizovaný seznam nově zahrnuje také Nizozemsko, Belgii, Maltu, Andoru, San Marino a Vatikán. Naopak z něj vypadlo Chorvatsko.

Na rozšířeném seznamu „bezpečných“ zemí, jimž se Finsko nově otevírá, nadále chybí kromě Švédska například Francie, Španělsko, Británie nebo Česko.

Občané ze „schengenských zemí“ a Británie, které na seznamu nejsou, budou i nadále moci cestovat do Finska pouze z pracovních, rodinných nebo jiných „zásadních“ důvodů. Za stejných podmínek budou moci od pondělí do Finska cestovat nově také lidé z Alžírska, Austrálie, Japonska, Nového Zélandu, Tuniska nebo Číny.

Samotné Finsko ke středě  evidovalo 7265 případů nákazy covidem-19 a 329 souvisejících úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme