Stoupla pravděpodobnost, že Finsko vstoupí do NATO před Švédskem, tvrdí Stockholm

Pravděpodobnost, že Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance dřív než Švédsko, vzrostla. Prohlásil to v úterý švédský premiér Ulf Kristersson, kterého citovala agentura Reuters. Podle Kristerssona je ale jen otázkou času, kdy se také Švédsko stane členem Aliance.

Stockholm/Helsinky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupu Finska a Švédska do NATO chybí už jen ratifikace od Turecka a Maďarska

Vstupu Finska a Švédska do NATO chybí už jen ratifikace od Turecka a Maďarska | Zdroj: Reuters

Švédsko a Finsko o vstup do NATO požádaly loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Jejich přijetí musí odsouhlasit všech 30 členských zemí Aliance; zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka.

Zatímco v případě Budapešti by to neměl být problém, Ankara má zejména vůči Švédsku výhrady a kritizuje Stockholm za to, že podle ní poskytuje útočiště kurdským radikálům a odpůrcům islámu nebrání ve veřejných protimuslimských projevech.

Podle úterního vyjádření Kristerssona je z pohledu Turecka Švédsko nadále problematičtější zemí než Finsko. „Pravděpodobnost, že (k připojení Švédska a Finska k NATO) dojde v odlišnou dobu, stoupla,“ řekl předseda švédské vlády na tiskové konferenci ve Stockholmu před cestou na návštěvu Německa.

„Otázkou nicméně není, zda se Švédsko stane členem NATO, ale kdy se jím stane,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme