Schválení vstupu Finska a Švédska do NATO? Možná až v druhé polovině března, vzkázal Orbánův poradce

Šéf kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána v sobotu naznačil možné další zpoždění schválení vstupu Finska a Švédska do NATO. Hlasování by se podle něj mohlo uskutečnit až v druhé polovině března, informovala agentura Reuters. Maďarský parlament má nadcházející týden začít debatovat o ratifikaci vstupu dvou severských zemí do aliance.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Marton Monus | Zdroj: Reuters

Finsko a Švédsko podaly žádost o přistoupení k Severoatlantické alianci společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která změnila dlouhodobé postoje tamních vlád i obyvatel k otázce členství v NATO.

Dvojí solidarita. Finsko neopustí Švédsko při vstupu do NATO, Orbán nenechá vzdorovat jen Erdogana

Číst článek

Vstup dvojice severských států musí ratifikovat všichni současní členové. Ve 28 případech se tomu tak už stalo. Zbývá jen Maďarsko, které se snaží s Ruskem nadále udržovat dobré vztahy a odmítá posílání zbraní pro Ukrajinu přes své území, a hlavně Turecko.

Orbán v pátek vyjádřil obavy ohledně členství Švédska a Finska v NATO. Kromě jiných výtek obvinil obě země z šíření „naprostých lží“ o zdraví demokracie a právního státu v Maďarsku. Podle Orbána je zapotřebí dalších rozhovorů mezi parlamentními skupinami, než budou zákonodárci hlasovat o vstupu obou zemí do NATO.

Zvýšení daní za dva dny

Legislativní program zveřejněný na internetových stránkách parlamentu ukázal, že konečné hlasování o ratifikaci vstupu Finska a Švédska do NATO by se mohlo uskutečnit v týdnu od 6. března. V sobotu však Orbánův poradce Gergely Gulyás uvedl, že by mohlo být zapotřebí ještě více času.

„Parlament to zařadí na pořad jednání v pondělí a příští týden začne projednávat legislativu,“ řekl Gulyás na tiskové konferenci. „Na základě maďarského postupu trvá přijímání legislativy asi čtyři týdny, takže z toho vyplývá, že parlament o tom může hlasovat někdy v druhé polovině března, v týdnu od 21. března,“ dodal. Loni v červenci Orbánovi zákonodárci prosadili legislativu upravující zvýšení daní pro malé podniky za pouhé dva dny, podotkl Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme