Parlamentní volby ve Finsku vyhráli poprvé po dvaceti letech sociální demokraté. Získali pětinu křesel

Ve Finsku zvítězili ve volbách sociální demokraté. Strana, která se do parlamentu dostala poprvé po dvaceti letech, získala 17,7 procenta hlasů a 40 křesel z 200členného parlamentu. To je o šest víc než měla v předešlém volebním období. Do finského parlamentu by se mělo předběžně dostat celkem devět stran. Zajímavostí letošních voleb bylo, že přišlo rekordní množství korespondenčních hlasů, takto volila více než třetina oprávněných voličů.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Helsinki (Aktualizováno: 0:39 15. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf sociálních demokratů Anti Rinne oslavuje vítězství ve volbách.

Šéf sociálních demokratů Anti Rinne oslavuje vítězství ve volbách. | Foto: Antti Aimo-Koivisto | Zdroj: Reuters

„Poprvé od roku 1999 jsme největší stranou ve Finsku. SPD je stranou s předsedou parlamentu,“ řekl podle agentury Reuters šéf sociálních demokratů Anti Rinne.

Finsko se chystá na vyrovnané parlamentní volby. Podle průzkumu nejvíce posílila protiimigrační Strana Finů

Číst článek

Na druhém místě se 17,5 procenta hlasů a 39 křesly je protievropská Strana Finů, se kterou ostatní velké strany ale odmítly po volbách spolupracovat. To nepřímo vyloučil i Rinne. Porušovalo by to totiž hodnoty, které jeho sociální demokracie zastávají.

Křesla v parlamentu by mělo získat ještě dalších sedm politických subjektů. Předsedové stran se shodují, že povolební rozhovory o utvoření koalice budou zejména kvůli množství stran velmi složité. Podle Rinneho tak bude muset vzniknout větší koalice. Žádné z uskupení zároveň nezískalo přes 20 procent hlasů. Stalo se to poprvé v historii.

Třetí se umístila Strana národní koalice, kterou vede dosluhující ministr financí Petteri Orpo, má 17 procent a 38 křesel. Dále je to centristická strana Finský střed končícího premiéra Juhy Sipiläho, která zatím získala 13,8 procent hlasů a 31 míst v jednokomorovém parlamentu. Dosavadní největší strana ve finském parlamentu tak přišla o 18 křesel.

„Naše strana dostala Finsko do dobré kondice. Ani po takovém úspěchu se nám ale nepodařilo přesvědčit voliče, aby nás podpořili do dalšího volebního období,“ řekl Radiožurnálu dosavadní premiér a šéf Finského středu Juhe Sipilä.

Dále se do parlamentu dostali Zelení se ziskem 11,5 procenta a 20 křesly, Svaz Levice s 8,2 procenta a 16 křesly, Švédská lidová strana s 4,5 procenta a 9 křesly, Křesťanští demokraté s 3,9 procenta a 5 křesly. Zelení i Svaz Levice výrazně posílili. Podle předsedkyně Svazu Levice, Li Anderssonové, si teď finští voliči zaslouží, aby nová vláda podporovala levicové ideály. 

Devatenáct stran

Finové mohli v parlamentních volbách vybírat z devatenácti různých stran. Předvolební průzkumy odhadovaly, že se jich do parlamentu dostane osm a výsledky budou velmi vyrovnané.

„Letos bylo opravdu těžké si vybrat tu správnou stranu, protože si jsou všechny až příliš podobné, takže nakonec jsme volila spíš osobnost než stranu jako takovou,“ vysvětlila pro Radiožurnál paní Rita před volební místností, jak si vlastně vybírala.

Rozhodující jsou pro Finy podle politologů především názory stran na reformu zdravotnictví, přistěhovalectví nebo také na postup při boji proti klimatickým změnám. Právě díky poslednímu z témat posílili Zelení, pro které byly volby úspěchem.

Jakub Lucký, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme