Firma IKEA se omluvila za využívání práce vězňů z bývalé NDR

Nábytkářský koncern IKEA zneužíval v 70. a 80. letech minulého století práce politických vězňů v někdejším východním Německu. Teď nad tím vyjádřil lítost. Švédská firma zároveň tvrdí, že nevěděla, kdo pro ni nábytek vyrábí, protože si dostatečně neprověřila dodavatelskou firmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEA (ilustrační foto)

IKEA (ilustrační foto)

„Nejednalo se o masové akce, ale přesto jsou zprávy pro firmu nepříjemné. Vězni pracovali v rámci svých trestů a dostávali jen malý zlomek toho, co IKEA platila východnímu Německu,“ přiblížil spolupracovník Radiožurnálu ve Skandinávii Tomáš Sniegoň.

V NDR byla práce politických vězňů běžná. Podle předsedy německých politických vězňů Rainera Wagnera byla švédská firma jen jednou z mnoha společností, které z práce odpůrců komunistického režimu od šedesátých do osmdesátých let profitovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Radiožurnálu ve Skandinávii Tomáš Sniegoň rozebírá kauzu společnosti IKEA

Političtí vězni tehdy nevěděli, pro koho vlastně pracují. Teď doufají, že po omluvě IKEA i další firmy přistoupí i k finanční kompenzaci.

Nařčení, že IKEA ve východním Německu zaměstnávala vězněné odpůrce režimu, se objevovala už od osmdesátých let. Před nedávnem pak díky lepšímu přístupu k archivům zesílila jak ze strany německého, tak i švédského tisku. Firma proto zahájila vlastní vyšetřování, aby mohla zaujmout stanovisko.

Neexistuje žádný důkaz o tom, že vedení firmy o zneužívání práce politických vězňů vědělo, hájí se zástupci nábytkářského kolosu. Zveřejněná studie Svobodné univerzity v Berlíně ale jejich tvrzení oponuje.

O zakladateli firmy Ingvaru Kampradovi vyšlo již dříve najevo, že v mládí sympatizoval s nacistickou ideologií. Opakovaně se veřejně omluvil s tím, že se za svou minulost stydí, společnost proto skandál přestála.

Teď Kamprad popírá, že by o zneužívání vězňů věděl, a nejspíš se zdá, že ani nová odhalení IKEU příliš nepoškodí. Zveřejněné informace totiž vlastně jen potvrzují to, co se tušilo už dříve.

„Ovšem jiné by to bylo, kdyby se skutečně prokázalo, že Kamprad nemluví pravdu, že tedy byl spolu s nejvyšším vedením firmy o celé akci dobře informován či se v ní dokonce nějakým způsobem aktivně angažoval,“ uvažuje Sniegoň.

Klára Stejskalová, Tomáš Sniegoň, Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme