Firmě BP se podařilo utěsnit ropný vrt v Mexickém zálivu

Firma BP oznámila, že úspěšně ukončila první fázi umrtvení poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Díky tlaku bahna vháněného do poškozeného vrtu se podařilo vytvořit pevnou zátku, která brání ropě v dalším úniku. Bílý dům následně oznámil, že ekologická katastrofa na jižním pobřeží Spojených států se blíží ke konci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropa z vrtu poškodila pobřeží Louisiany

Ropa z vrtu poškodila pobřeží Louisiany | Zdroj: ČTK

Speciální tekutina označovaná jako bahno proudila od úterní noci SELČ celkem asi osm hodin do vrtu pod silným tlakem potrubím dlouhým přes 1,5 kilometru z lodi plující na hladině.

Odborníci poté vyhodnocovali tlak uvnitř vrtu a po několika hodinách usoudili, že zátka sedí na správném místě a brání ropě v pohybu vzhůru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další situaci v BP Vít Pohanka

Podle dalších měření se BP rozhodne, jestli nasměruje do hlubin další dávku. Někteří experti dokonce nevylučují, že další kroky k likvidaci poškozeného vrtu nebudou nutné.

Admirál Thad Allen, vládní zmocněnec pověřený dohledem nad odstraňováním ropné havárie, nicméně mluví o tom, že bude vrt definitivně zabezpečený později, až BP dokončí dva pomocné vrty, které se na ten původní napojí a umožní ho ucpat hluboko pod mořským dnem. Podle očekávání by se tak mělo stát do poloviny srpna.

V sérii televizních rozhovorů to potvrdila i Carol Brownerová, poradkyně amerického prezidenta Baracka Obamy přes energetiku.

Většinu ropy se již podařilo zachytit

Vláda dnes zveřejnila zprávu, ve které potvrdila, že od dubna do Mexického zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy, což je zhruba 800 milionů litrů. Tři čtvrtiny z tohoto množství se však podařilo zlikvidovat – 17 procet bylo odčerpáno, 3 procenta byla zachycena pomocí bariér, čtvrtina ropy se měla odpařit a další rozpustit biologickou cestou a pomocí chemikálií.

Ještě asi čtvrtina množství ropy by měla být v moři a na pobřeží, situace je tedy vážná, ale ne tak katastrofická, jak se původně předpokládalo. Podle Jane Lubchenco z Národního úřadu pro oceán a atmosféru, tak budou škody nakonec menší, než se původně čekalo.

„Asi čtvrtina ropy, tedy více než milion barelů, se přirozeným procesem rozpustila nebo vypařila. Další necelý milion barelů jsme odčerpali přímo z vrtu. Část jsme spálili, sebrali z hladiny nebo rozprášili. Zbývá tedy asi čtvrtina, ze které se ještě něco rozloží a něco vyčistíme na pobřeží,“ prohlásila Lubchenco.

Ekonomický dopad bude mít havárie na celou oblast Mexického zálivu, především na malé podniky, které teď bojují o přežití. Také ceny akcie samotné ropné společnosti BP klesly o třetinu. Firma navíc musí čelit žalobě téměř dvou tisíců lidí.

Zdenka Turková, Martin Hromádka, Vít Pohanka, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme