Fischer před poslanci vysvětloval vízovou aféru

Kvůli vízové aféře dnes před zvláštním vyšetřovacím výborem Bundestagu stanul německý ministr zahraniční Joschka Fischer. Vůbec poprvé v historii takovou výpověď přenášela v přímém přenosu i německá televize. Opozice viní politika ze zneužívání vízové praxe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joschka Fischer | Zdroj: ČTK

Sedm hodin trvající slyšení vicekancléře a ministra zahraničí Joschky Fischera, které začalo v 10 dopoledne, bylo německy důkladné a úřední. Celosvětově známý politik se musel představit jménem a uvést svou funkci. Vyšetřování se zabývá hlavní otázkou, zda skutečně příliš liberální a či dokonce záměrně měkká vízová politika Zelených způsobila příliv statisíc Ukrajinců a Rusů, z nichž část tvořili mafiáni, prostitutky a ilegální dělníci.

Spis má celkem 300 stran a zvláštní výbor už vyslechl 33 svědků. Vláda by si přála objasnění celého případu co nejdříve, vzhledem k blížícím se zemským volbám. Sám ministr Fischer působil zprvu rozpačitě, bez někdejší jiskry politika s 75procentní oblibou. Od začátku takzvané Visagate se už jeho popularita propadla o 20 procent.

Šéf německé diplomacie však v duchu tradičního bojovníka obvinění odmítl: Podíl Ukrajinců na trestné činnosti zůstává nízká. Není tedy pravda, že příliš benevolentní vízová pravidla způsobila mimo jiné příliv kriminálních živlů, prostitutek a ilegálních dělníků z Ukrajiny či Ruska. To bylo v prvních letech tohoto století, kdy se Německo otevřelo Východu na základě rozhodnutí předchozí pravicové vlády.

Dvaasedmdesát procent Němců považuje historicky první televizní přenos jednání vyšetřovacího výboru za teatrální gesto; odchod Fischera do penze ale nepožadují. I když sám vicekancléř přiznává: Mojí chybou bylo, že jsem včas neinformoval.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme