Fischer před poslanci vysvětloval vízovou aféru

Kvůli vízové aféře dnes před zvláštním vyšetřovacím výborem Bundestagu stanul německý ministr zahraniční Joschka Fischer. Vůbec poprvé v historii takovou výpověď přenášela v přímém přenosu i německá televize. Opozice viní politika ze zneužívání vízové praxe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joschka Fischer | Foto: ČTK

Sedm hodin trvající slyšení vicekancléře a ministra zahraničí Joschky Fischera, které začalo v 10 dopoledne, bylo německy důkladné a úřední. Celosvětově známý politik se musel představit jménem a uvést svou funkci. Vyšetřování se zabývá hlavní otázkou, zda skutečně příliš liberální a či dokonce záměrně měkká vízová politika Zelených způsobila příliv statisíc Ukrajinců a Rusů, z nichž část tvořili mafiáni, prostitutky a ilegální dělníci.

Spis má celkem 300 stran a zvláštní výbor už vyslechl 33 svědků. Vláda by si přála objasnění celého případu co nejdříve, vzhledem k blížícím se zemským volbám. Sám ministr Fischer působil zprvu rozpačitě, bez někdejší jiskry politika s 75procentní oblibou. Od začátku takzvané Visagate se už jeho popularita propadla o 20 procent.

Šéf německé diplomacie však v duchu tradičního bojovníka obvinění odmítl: Podíl Ukrajinců na trestné činnosti zůstává nízká. Není tedy pravda, že příliš benevolentní vízová pravidla způsobila mimo jiné příliv kriminálních živlů, prostitutek a ilegálních dělníků z Ukrajiny či Ruska. To bylo v prvních letech tohoto století, kdy se Německo otevřelo Východu na základě rozhodnutí předchozí pravicové vlády.

Dvaasedmdesát procent Němců považuje historicky první televizní přenos jednání vyšetřovacího výboru za teatrální gesto; odchod Fischera do penze ale nepožadují. I když sám vicekancléř přiznává: Mojí chybou bylo, že jsem včas neinformoval.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme