Fischer si v Evropském parlamentu vyslechl chválu i kritiku českého předsednictví

Chvály i kritiky se dočkalo české předsednictví Evropské unii od poslanců Evropského parlamentu. Premiér Jan Fischer na jejich zasedání ve Štrasburku prezentoval výsledky půlročního předsedání sedmadvacítce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

Pozitivní vysvědčení vystavili Česku nejen evropští lidovci, ale i nová frakce konzervativců a reformistů. Poukázali na úspěšné řešení plynové krize na počátku roku a na rozhodný postoj Česka ke snahám řešit dopady hospodářské recese protekcionistickými opatřeními.

Zdrcující kritika se na české předsednictví snesla od frakce Zelených. Její spolupředsedkyně Rebecca Harms prohlásila, že Česko nemá být na co pyšné a že se ukázalo jako slabá země.

Políčku z vlastních řad se Česko dočkalo i od socialistů. Český europoslanec Libor Rouček řekl, že očekávání Evropy se nesplnila v otázce řešení hospodářské krize.

"Vzpomeňme si na projev minulého premiéra Topolánka, kdy poslal amerického prezidenta Obamu a jeho hospodářskou politiku do pekel," řekl Rouček.

Premiér Fischer na výtky i chválu reagoval tím, že chtěl hlavně dovést české předsednictví do zdárného konce.

"Já když jsem do té funkce nastoupil, tak jsem jasně řekl, že její výkon chápu jako službu ČR , respektive Unii. Jako prioritu jsem chápal dokončit předsednictví se ctí. Jestli se to podařilo a jestli to tak někteří vidí, tak si toho ocenění nesmírně vážím, neboť jsem pro to udělal opravdu maximum," uvedl Fischer pro Radiožurnál krátce po skončení zasedání.

O českém předsednictví si můžete také přečíst:
Do čela Evropské unie nastupují Švédi, my končíme
České předsednictví EU končí, ve středu nás vystřídají Švédové
České předsednictví EU bylo úspěšné i neúspěšné
Česko předalo v Litomyšli předsednictví EU Švédsku
Českou street party navštívily v Bruselu tisíce lidí
EU se na summitu shodla na všem, české předsednictví se dočkalo chvály
Evropa se dohodla na zárukách Irsku kvůli Lisabonské smlouvě
Unie se dohodla na přísnější regulaci finančních trhů

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme