Fischerova vláda nebude řešit smlouvu s Vatikánem

Současná úřednická vláda nebude řešit další osud česko-vatikánské smlouvy. Po jednání se zástupci Svatého stolce to řekl premiér Jan Fischer. Tato záležitost podle jeho slov přesahuje možnosti mandátu úřednického kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer a papež Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

Česká republika zatím nepřijala dohodu, která by upravovala její vztahy s církví. Vatikán stále čeká na schválení verze vyjednané v 90. letech, která upravuje postavení římsko a řeckokatolických církví v Česku.

Smlouvu v roce 2003 odmítla česká sněmovna a Vatikán v ní odmítá provést jakékoliv změny.

Premiér Fischer v sobotu setkáním s papežem Benediktem XVI. a zástupce Svatého stolce ukončil dvoudenní návštěvu Říma, během níž předal k uložení do depozitáře českou ratifikační listinu k Lisabonské smlouvě.

Při dnešním setkání s Benediktem XVI. předseda české vlády předal papeži pamětní medaili vydanou při příležitosti 20. výročí kanonizace svaté Anežky České.

Poté se premiér Jan Fischer setkal s kardinálem Bertonem a monsignorem Mambertim. Vatikánské tiskové oddělení vydalo k tomuto setkání nótu, ve které definuje rozhovor jako srdečný a jako pokračovaní dialogu navázaného s kardinálem Bertonem při návštěvě Benedikta XVI. v České republice.

Byla potvrzena oboustranná vůle pokračovat v konstruktivním dialogu o bilaterálních otázkách, uvádí se dále v notě Svatého stolce.

Dopoledne premiér Fischer položil kytici květů u hrobu českého kardinála Josefa Berana v podzemí svatopetrské baziliky.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme