Na Floridě proběhla demolice zřícené budovy. Stále se pohřešuje přes 100 lidí, zatím je 24 mrtvých

Demoliční četa za pomoci výbušnin zbourala část 12patrové budovy, která v městečku Surfside na Floridě zůstala stát po zhroucení několika desítek bytů v noci na 24. června. Úřady k tomuto postupu přistoupily kvůli obavám o stabilitu poničené části komplexu, a to i v souvislosti s blížící se bouří Elsa. Po odklizení části nových trosek chtěli záchranáři okamžitě obnovit pátrání po pohřešovaných, kterých je stále více než 100.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demolice zbytků zřícené budovy

Demolice zbytků zřícené budovy | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Demolice proběhla okolo 22.30 místního času (04.30 SELČ), napsal deník The New York Times. Místní činitelé předtím vyzvali obyvatele okolních domů, aby zůstali ve svých bytech a chránili se tak před případným oblakem prachu. Ihned po zbourání zbytku komplexu Champlain Towers South byl v plánu úklid sutin s cílem umožnit návrat k pátrací operaci a zahájit prohledávání podzemních garáží.

Práce byly kvůli obavám o bezpečnost přerušeny už v sobotu. Záchranáři předtím hlásili, že ve stále stojící části budovy se zvětšují praskliny, znepokojoval je také sloup, který z ní visel. K Floridě se navíc žene tropická bouře Elsa, která už napáchala škody ve vícero karibských státech.

Podle posledního hlášení amerického Národního hurikánového centra Elsa zasáhne Floridu v noci na středu, přičemž by se ale Miami a jeho okolí živel vyhnul.

Činitelé okresu Miami-Dade County stále živí naděje, že trosky Champlain Towers South mohou i více než deset dní po částečném kolapsu budovy skrývat přeživší. Od konce prvního dne záchranné akce ovšem týmy na místě nachází jen mrtvé.

Před sobotním přerušením pátrání počet potvrzených obětí narostl na 24, dalších 121 lidí se pohřešovalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme