Florida dva týdny po hurikánu Irma. Tisíce rodin jsou stále bez elektřiny či střechy nad hlavou

Řádění hurikánu Irma na americkém jihozápadním pobřeží nepřežilo ve Spojených státech na šedesát lidí. Ani po dvou týdnech se nepodařilo všechny škody odstranit. Bouře připravila o střechu nad hlavou a elektřinu tisíce rodin a zavřené jsou školy i úřady. Hurikán zpustošil hlavně souostroví Florida Keys. Tamní úřady se snaží alespoň obnovit chod státních institucí i škol.

Od zpravodaje Florida Keys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky hurikánu Irma

Následky hurikánu Irma | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

V Pine Tree, kde hurikán zničil nejvíce domů, je naprostá spoušť. Rodinné domky jsou doslova zavalené palmami, borovicemi a dalšími stromy, podél cest se tak hromadí rozřezané kmeny a větve, které poté nákladní auta odvážejí pryč, popisuje zkázu přímo na místě reportér Radiožurnálu Robert Mikoláš.

Některé domy jsou ale stále opuštěné, jejich majitelé nemají peníze na generátor, aby mohli vše rozřezat, odklidit, vysušit. Na plotech tu také všude visí cedule s jasným vzkazem, že rabování nikdo nebude tolerovat. A právě kvůli obavám z rabování stojí prakticky při vjezdu do vedlejších ulic policejní hlídka.

Tisíce Američanů pomáhají lidem postiženým hurikánem Irma, bez rozdílu víry i odlišné barvy pleti

Číst článek

Nedá se však říct, že nic nefunguje. Snaha úřadů i dobrovolníků uvést vše co nejrychleji do alespoň trochu funkčního stavu je enormní. Popeláři proto už svážejí odpadky, lidé si mohou dojet pro poštu, samotné budovy jsou sice zavřené, ale poštovní úředníci pracují venku, pod širým nebem, otevřené jsou také první obchody. Hlavně v místech, kde už mají elektřinu nebo generátory, desítky týmů pak obnovují elektrické vedení.

Školy mají znovu učit v pondělí, postupně od těch nejméně zasažených obcí až po ty nejzničenější jako je třeba Big Pine Key, kde se školy otevřou nejdříve příští středu.

Přes tři desítky mrtvých a škody za stovky miliard. Hurikán Maria se blíží k Bahamám

Číst článek

Velmi dobře funguje i vzájemná a humanitární pomoc. "Kousek ode mne je třeba u silnice stánek s jídlem a pitím a cedulí, že vše je zdarma, pochopitelně jen pro ty, co to potřebují," popisuje reportér. Provizorní humanitární centra vyrostla před zdejšími kostely, kde vaří i dvě teplá jídla denně. "Viděl jsem pneuservis, kde zase mění pneumatiky a opravují auta zcela zdarma, v některých obchodech zase mají 50% slevy," zní z míst zasažených ničivým živlem.

Do postižených míst také dorazili dobrovolníci ze všech koutů Spojených států, někteří i s těžkou technikou, která je zapotřebí, protože jsou mnohde doslova rozmetány obří kontejnery, kamiony, obytné pojízdné domy stejně jako lodě, které spíše připomínají rozházené a poničené hračky. A mnozí říkají, že právě tato vzájemná pomoc činí Ameriku takovou, jaká je.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme