Florida stále bez proudu, po hurikánu hlásí další mrtvé. Macron vyzývá k odzbrojení ostrova Svatý Martin

Miliony lidí na Floridě zůstávají i třetí den po ničivém přechodu hurikánu Irma bez elektřiny, zatímco úřady nacházejí těla dalších obětí živlu. Část evakuovaných obyvatel se sice již mohla vrátit do svých domovů a zjišťuje stav škod, ale některým dosud úřady návrat neumožnily. Práce na obnově zničených oblastí začíná rovněž na karibských ostrovech, které pocítily ještě silnější úder Irmy než jihovýchod Spojených států.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma v neděli dorazil na Floridu. Zaplavené jsou ulice Miami i dalších měst. | Zdroj: Reuters

Hurikán připravil o elektrický proud až 13 milionů obyvatel států Florida a Georgia, čímž způsobil jeden z největších výpadků v americké historii. Obyvatelé subtropické Floridy, kam se po přechodu bouře vrátilo obvyklé vedro, vlhko a hmyz, netrpělivě čekají na chvíli, kdy budou moci opět používat světlo, lednice či klimatizaci.

„Nejdůležitější věcí, kterou nyní musíme pro lidi udělat, je vrátit jim elektřinu," řekl podle agentury AP floridský guvernér Rick Scott.

Nechce se opalovat na pláži, ale pomáhat. Česká vědkyně vyráží na hurikánem zdevastovanou Floridu

Číst článek

Na opravách poničeného elektrického vedení či transformátorů pracuje více než 50.000 techniků, z nichž řada přijela pomoci ze vzdálených oblastí - někteří až z Kalifornie či Kanady. Zatím se obnovení dodávky proudu dočkalo okolo dvou milionů domácností.

Policie během úterka objevila těla několika osob, jejichž úmrtí souviselo s přechodem hurikánu. Tři lidé v Orlandu a jeden člověk v Miami se otrávili oxidem uhelnatým poté, co se nadýchali zplodin produkovaných generátory elektřiny, které si zapnuli ve svých domech. Mezi mrtvými je šest osob z domu s pečovatelskou službou z Hollywood Hills severně od Miami.

Mezi nejhůře postižené oblasti patří ostrovy Florida Keys, jejichž někteří evakuovaní obyvatelé se podle televize CNN dosud nedostali ke svým domovům kvůli obavám úřadů o bezpečnost mostů. Mnozí z těch, kteří se již vrátili, našli své domy zcela zdevastované.

Patrně ještě horší situace panuje v Karibiku v souostroví Malé Antily, kudy Irma prošla minulý týden jako hurikán nejsilnější páté kategorie a zabila zde více než 40 lidí. Tisíce obyvatel ostrovů Svatý Martin, Barbuda, Anguilla či Panenských ostrovů přišly o své domovy, některým se nedostávají potraviny či pitná voda, mnozí si stěžují na raketový růst cen nedostatkového základního zboží. Velkým problémem je rovněž rabování.

Svatý Martin bude tředa odzborjit, tvrdí Macron

Mistrovství světa na Floridě bude, ujišťuje vedení veslařů. Hurikán Irma kanál přímo nezasáhl

Číst článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který je od úterý na návštěvě postižených karibských území, uvedl, že francouzskou část ostrova Svatý Martin by podle něj bylo třeba odzbrojit. "Na ostrově existuje chronický problém, a to jsou zbraně. Přál bych si, abychom ho mohli odzbrojit, bylo by to ku prospěchu ostrova," uvedl Macron.

Podle něj "není normální", že na Svatém Martinu je v oběhu tolik zbraní. Obyvatele, které znepokojuje rabování, vyzval, aby se "v žádném případě sami nebránili". Do konce týdne slíbil příjezd 3000 příslušníků bezpečnostních složek, kteří mají přispět k obnovení klidu.

Ve středu se šéf Elysejského paláce přesunul na ostrov Svatý Bartoloměj, kde přislíbil finanční pomoc na obnovu postižených míst. K ostrovům směřuje z jihofrancouzského Toulonu vojenská loď BPC Tonnerre se 116 vozidly a tisícem tun materiálu.

Vedle Macrona se do karibské oblasti vypravil i nizozemský král Willem-Alexander a šéf britské diplomacie Boris Johnson, jejichž země stejně jako Francie čelí kritice, že byly pomalé při vyslání záchranářů a policejních posil na ostrovy zasažené chaosem a rabováním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme