Florida s předstihem zahájila prezidentské volby

Se čtrnáctidenním předstihem se na Floridě a v další 19 státech USA otevřely volební místnosti. Tímto opatřením se tamní úřady snaží předejít chaosu a kontroverzím, které tam nastaly při posledních volbách prezidenta před čtyřmi lety. Pozorovatelé na Floridě hlásí už po prvním dni určité nedostatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň | Foto: Miroslav Konvalina

Na Floridu se soustředí mimořádná pozornost. Každý má totiž v živé paměti fiasko z posledních voleb, kdy ani 35 dnů po hlasování nebylo jasné, kdo volby ve slunečním státě vlastně vyhrál. Ve snaze vyhnout se problémům se řada obyvatel rozhodla volit co nejdříve. Už první den se před volebními místnostmi tvořily fronty.

Uvnitř byly zaznamenány menší problémy. V Palm Beach, které bylo epicentrem problémů v minulých volbách, se zjistilo, že některé hlasovací lístky jsou neúplné. V kraji Orange Country spadl na deset minut celý počítačový systém. Elektronický systém voleb je na Floridě používán poprvé, větší problémy ale zatím nezpůsobil.

Výsledek hlasování na Floridě je dost důležitý, protože právě tam jsou pozice republikánského prezidenta George Bushe a demokratického senátora Johna Kerryho vyrovnané, stejně jako v Ohiu a v Pensylvánii. Kandidát, který získá alespoň dva z těchto států, pravděpodobně vyhraje celé volby.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme