Floridský soud opět rokuje

Tribunál v obvodu Leon floridské metropole Tallahassee obnovil rokování o dalším možném ručním přepočítávání hlasů z volebních obvodů West Palm Beach a Miami-Dade. Ruční přepočítání asi 14 tisíc sporných volebních lístků žádají právníci kandidáta demokratů Alberta Gorea, který stále věří ve smazání náskoku 537 hlasů, o něž ho podle oficiálních výsledků překonává republikánský soupeř George Bush.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sporné volební lístky byly špatně proděravěny na místě, kde voliči vybírali kandidáta, a proto je strojové sčítání vyřadilo jako neplatné. Demokraté se ale domnívají, že lidské oko může odhalit a určit vůli voliče. Prví přelíčení se konalo včera. Nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho bude tribunál o sporu rokovat. Soudce upřesnil, že by rád ukončil proces 6. nebo 7. prosince, hlavně dostatečně včas před 12. prosincem, do kdy má být určeno 25 velkých volitelů za Floridu. Demokrati dnes naléhali na urychlení procesu, aby byl čas na přepočítání hlasů, ve které pevně věří.

V brzké době se očekává také rozsudek Nejvyššího soudu, který zvažuje případnou protiústavnost ručního přepočítávání hlasů na Floridě. Devět soudců posuzuje argumentaci demokratů a republikánů a příští týden vynese klíčový rozsudek, který s největší pravděpodobností rozhodne o osobě budoucího prezidenta a ukončí právní spory, které se táhnou od konání voleb 7. listopadu.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme