Francouz Zapata nezvládl přeletět Lamanšský průliv na flyboardu. Po deseti minutách se zřítil do moře

Francouz Franky Zapata ve čtvrtek nezvládl na svém futuristickém létajícím prostředku Flyboard Air překonat Lamanšský průliv mezi Francií a Británií, během mezipřistání na lodi pro doplnění paliva se zřítil do vody a musel být zachráněn. Jeho manželka Christelle Zapatová podle agentury AP prohlásila, že Franky je v pořádku a pokus o přelet La Manche v budoucnu zopakuje.

Paříž (Aktualizováno: 11:36 25. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouz Franky Zapata na vznášedlu Flyboard Air. | Foto: PR/SAA | Zdroj: Reuters

Zapata odstartoval z pláže Sangatte ve francouzském departementu Pas-de-Calais a přistát plánoval nedaleko anglického přístavu Dover. Trasu dlouhou 35 kilometrů hodlal urazit za přibližně dvacet minut.

Létající muž s puškou Zapata má další metu. Na vznášedle chce přeletět lamanšský průliv

Číst článek

Po deseti minutách letu, kdy chtěl dotankovat kerosin, se ale zřítil. „Je to velké zklamání. Setkal se s tankovací lodí, ale jen o několik centimetrů minul přistávací plošinu,“ citovala televize Sky News jednoho z členů Zapatova týmu.

Zapatova manželka uvedla, že plošina byla příliš rozhýbaná kvůli vlnám, takže se při přistání nestačil zachytit a spadl do moře, odkud ho vytáhli potápěči. „Tohle jsou věci, které se mohou stát,“ řekla. Uvedla, že její muž neúspěch nepovažuje za naprostý debakl, protože uletěl delší vzdálenost a letěl rychleji, než plánoval. „Pokusí se o to znova. Když se mu něco nedaří, tak se nevzdává,“ dodala.

Zapata svůj pokus plánoval uskutečnit v den, kdy si letecký svět připomíná první překonání Lamanšského průlivu v letadle těžším než vzduch. Zapatův krajan Louis Blériot 25. července 1909 rovněž odstartoval ze Sangatte a po 40 minutách přistál u Doveru.

Ačkoli flyboard není čerstvou novinkou, Zapata ohromil návštěvníky vojenské přehlídky 14. července v Paříži, kdy se během oslav francouzského státního svátku na svém vynálezu proletěl nad bulvárem Champs-Élysées. Média o něm tehdy informovala jako o létajícím muži.

Nejnovější verze tohoto zařízení, které se podobá dronu, na kterém pilot stojí, dokáže podle Zapaty letět rychlostí až 140 kilometrů za hodinu ve výšce 150 metrů. Flyboard je vybaven několika motory a dokáže letět i v případě výpadku jednoho z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme